Agawa doniczkowa – Agave. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Agawa doniczkowa to roślina, która w normalnych warunkach występuje na terenach pustynnych Ameryki Północnej. Każdy gatunek ma inną wielkość, inne liście i inny okres kwitnienia. Zakwita bardzo długo i tylko jeden raz. Posiada bardzo grube, mięsiste liście, które zakończone są ostrymi kolcami. Chcąc uprawiać ją w domu, należy wybrać mniejszą formę agawy, może to być na przykład Agawa Królowej Wiktorii, która sięga do 50 cm wysokości i ma białobrzeżne liście, czy Agawa Parrasana, z szerokimi liśćmi, wyrastającymi do 30 cm.

Uprawa, pielęgnacja:

     Ustawiając Agawę w swoim domu należy zapewnić jej jasność, ciepłość, ale i delikatny powiew. Latem najlepiej jest wynieść ją do ogrodu, jeśli zaś nie ma takiej możliwości, należy bardzo często spryskiwać je wodą. Zimą, potrzebne są im pomieszczenia jasne i chłodne, sięgające temperatury 4-6 stopni Celsjusza. Najlepsza ziemia to żyzna ziemia. Powinna być kompostowa lub impetowa, z dużą ilością piasku i żwiru. Nie można przesadzać z nawożeniem, w tym względzie wskazany jest jak najbardziej umiar. Jeżeli chodzi o przesadzanie roślinki, najlepiej jest to robić na wiosnę, szczególnie młode agawy, wymagają co roku, większej doniczki. Rozmnażanie dokonuje się poprzez pędy boczne przyziemne, które należy wycinać, jak najbliżej rośliny macierzystej, po czym, sadzonki, powinny trochę poleżeć, by mogły przeschnąć.

Podlewanie:

Agawa nie przepada za dużą wilgotnością, dlatego też musi posiadać odpowiedni drenaż i jak najlepszą przepuszczalność gleby. Podlewać, szczególnie latem, należy je bardzo obficie, zaś zimą wręcz przeciwnie, doprowadzić do suchej gleby.