Altana ogrodowa drewniana. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Udostępnij na:

     Wybór altany ogrodowej zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu. Oferty przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją drewnianych altan ogrodowych zawierają altany czterokątne, sześciokątne i ośmiokątne. Poza tym niektóre firmy oferują altany na zamówienie. Do rodzajów altan ogrodowych należy zaliczyć także pawilony i altany oszklone.

     Coraz częściej w katalogach ofert firm zajmujących się produkcją i sprzedażą altan ogrodowych można znaleźć drewniane altany kryte strzechą. Choć może się wydawać, że nie jest to dobry wybór ze względu na niższą wytrzymałość tego typu pokrycia dachowego, to jednak nie powinno stanowić to problemu, gdyż strzecha jest impregnowana za pomocą specjalnych preparatów. Warto się jednak dowiedzieć, czy impregnacja strzechy jest związana z opłatą dodatkową, czy też wlicza się ją w cenę altany ogrodowej. Zaletą strzechy jest to, iż sama w sobie stanowi bardzo dobrą termoizolację pod warunkiem, że zostanie dobrana jej odpowiednia grubość. Nie należy się także obawiać uszkodzeń wywołanych działaniem ptactwa i insektów, jeśli jest prawidłowo ułożona. Wspomniane wyżej pawilony są drewnianymi altanami, która składają się ze stalowej konstrukcji zadaszenia opartej na drewnianych nogach.

     Materiał zadaszenia i ścian pawilonu powinien być wodoodporny, aby w optymalny sposób chronił nie tylko przed słońcem, ale także przed deszczem. Dodatkowym atutem pawilonu są ruchome materiałowe ściany boczne. Można je dowolnie powiązać w dekoracyjny sposób, albo całkowicie zasłonić wszystkie ściany. Przy stopach pawilonu wykonanych najczęściej z metalu, znajdują się donice. Stanowią one dodatkowy element dekoracyjny tego typu altany ogrodowej. Z reguły oferowane są pawilony z jedną do czterech donic. Tego rodzaju altany ogrodowe mogą składać się z konstrukcji czterech lub trzech nóg. Bez wątpienia najbardziej luksusowym modelem altany ogrodowej jest oszklona altana. Drewno wykorzystywane do jej produkcji posiada standard stolarki okiennej, co niestety wpływa niekorzystnie na cenę altany. Drewno jest specjalnie sortowane i suszone, co podnosi koszty produkcji, jednak jednocześnie zwiększa także jakość produktu.

Czym się kierować przy zakupie?

     Przy zakupie altany ogrodowej należy zwrócić uwagę na to, co zawiera jej cena i czy nie będzie konieczne dokupowanie elementów. W cenie altany powinna być zawarta jej konstrukcja, kratki górne i płotki, pokrycie dachu, impregnacja altany oraz jej mocowanie. Altany ogrodowe są zwykle wykonywane z litego drewna sosnowego, ale nie należy się martwić o jej niszczenie pod wpływem szkodników i czynników atmosferycznych, jeśli drewno jest impregnowane. Warto także dowiedzieć się, czy w cenę wliczany jest również montaż. Podczas zakupu altany ośmiokątnej i sześciokątnej należy zwrócić uwagę na wzmocnienia konstrukcji, między innymi trójkąty wzmacniające, a także na dodatkowe elementy dekoracyjne, na przykład donice.