Anturium doniczkowe. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Anturium jest egzotyczną rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Zielone błyszczące liście przybierają kształt owalny albo sercowaty. Największą uwagę przyciągają jednak kwiaty. Najczęściej występują w kolorze czerwonym, różowym i kremowobiałym. Ich kształt przypomina łódkę, z której wyrasta gruby pręcik.

Jak ją uprawiać?

     Jak przystało na roślinę egzotyczną anturium ma swoje specyficzne wymagania. Przede wszystkim roślinę należy hodować w ciepłym miejscu o wysokiej wilgotności powietrza. Miejsce powinno być nasłonecznione, ale równocześnie nie można wystawiać anturium na zbyt długie i intensywne bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poleca się ustawiać doniczkę na oknie od strony wschodniej oraz północno-wschodniej. Ze względu na wymagania niektóre gatunki hoduje się tylko w szklarniach. Te, które trzymamy w domu, w zimie nie powinny przebywać w temperaturze poniżej 15°C. Do uprawy anturium najlepiej nadaje się ziemia złożona z mchu torfowca, ziemi kompostowej i odrobiny gliny. Może też być ziemia torfowa. Kupując roślinę wybierajmy taką, której liście są zdrowe i błyszczące. Dobrze by było, gdyby posiadała pąki.

Przesadzanie anturium odbywa się na wiosnę. Zaobserwujemy wtedy rozrosły system korzeniowy. Przed przeniesieniem rośliny do innej doniczki mocno ją podlewamy. Doniczka powinna być o rozmiar większa. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić anturium przy przenoszeniu. Przykrywamy ręką ziemię i wywracamy doniczkę do góry nogami. Powinna się wtedy wysunąć. System korzeniowy oczyszczamy z ziemi i wkładamy do nowej doniczki ze świeżą ziemią.

     Wilgotność ziemi najlepiej sprawdzać palcami. Jeśli zobaczymy, że staje się pylista to znaczy, że roślinę trzeba podlać. Wlewamy wodę aż po brzegi, a następnie odlewamy nadmiar, który znalazł się na podstawce.

     Rozmnażanie anturium jest dość proste. Po wyjęciu rośliny z doniczki i oczyszczeniu z wierzchniej warstwy ziemi trzeba rozerwać bryłę korzeniową oraz nadziemną część. Oczywiście robimy to tak, aby jej nie uszkodzić. Z powrotem wsadzamy je do doniczek z ziemią.

Jak o nie dbać?

     W przypadku roślin o większych błyszczących liściach, zwykle trzeba zadbać, aby nie zbierał się na nich kurz. W tym celu sięgamy po miękką szmatkę i moczymy ją w wodzie, aby była dobrze zwilżona. Przecieramy nią delikatnie liście. Anturium spryskujemy również wodą przy użyciu zraszacza z odległości około 15 cm. Czynność powtarzamy codziennie.

Szczególną troską należy objąć anturium, gdy pojawiają się niepokojące zmiany. Gdy roślina ma zbyt niską temperaturę i za dużo wody jej liście robią się żółte i opadają. Natychmiast trzeba jej przywrócić właściwe warunki. Żółknące liście, ale przypominające przy tym w dotyku papier są efektem przesuszenia. W takim przypadku musimy je regularnie podlewać, spryskiwać i zadbać również o wysoką wilgotność powietrza. Można, np. koło kaloryfera lub na nim, postawić pojemnik z wodą. Klapnięte, zwiędłe liście są zazwyczaj efektem przeciągów. Wystarczy przenieść roślinę w odpowiedniejsze miejsce. Kiedy nie pojawiają się kwiaty, ale młode listki wyrastają wtedy wzbogaćmy ziemię o preparaty odżywcze. Brunatne plamy na liściach są efektem działalności grzybów chorobotwórczych. Liście należy spryskać odpowiednim preparatem takim jak fungicyd systemiczny. Spód liści mogą atakować wełnowce pozostawiając białe plamki. Usuwamy je delikatnie wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym. Pryskamy np. malationem.