Araukaria wyniosła doniczkowa – Araucaria heterophylla. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Araukaria wyniosła doniczkowa, zwana Aracuaria heterophylla, naturalnie pochodzi z Australii i Nowej Kaledonii, osiąga olbrzymie rozmiary, sięgając nawet 60 metrów. Jest to roślina iglasta, która w warunkach domowych, można ją uprawiać, gdyż rośnie o wiele wolniej. Może po kilku latach osiągnąć 1,5 do 2 metrów wysokości.

Uprawa, pielęgnacja:

     Roślina ta zimą powinna być przechowywana w pomieszczeniu jasnym, o temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza. Latem zaś, kwiat ten można wystawić do ogrodu, w miejsce dość zacienione i bardzo często ją zraszać. By zapewnić jej prawidłowy rozwój, musi posiadać dużo wolnego miejsca, kocha wolną przestrzeń i nie lubi obecności innych kwiatów wokół.

Roślina ta potrzebuje bardzo dużo nawożenia, latem raz na tydzień, zimą jednak wcale. Raz na trzy lata, trzeba ją przełożyć w kwaśne podłoże. W tym celu można wykorzystać zwykłą ziemię do roślin doniczkowych i zmieszać ją z małą ilością kompostu z igieł świerkowych. By nie pozbawić nasion zdolności kiełkowania, czas pomiędzy zbiorem, a wysiewem powinien nie przekraczać 10 dni.

Rozmnażanie może nastąpić ze sadzonek, które pobrało się w grudniu lub styczniu. Przed tą operacją jednak, należy ukorzenić ją w wilgotnym podłożu przy temperaturze 20 stopni. Araukaria nie może przebywać w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż w takich warunkach traci igły i jest narażona na atak wełnowców.

Podlewanie:

     Latem należy podlewać ją w sposób umiarkowany, sprawiając by miała stale wilgotne podłoże, zaś zimą podlewanie powinno mieć jedynie charakter symboliczny.