Azalia doniczkowa. Jak ją uprawiać? Jak o nią dbać?

Udostępnij na:

     Azalia pochodząca z rodziny różaneczników to przepiękny kwiat, który niewątpliwie może konkurować z różą o miano królowej kwiatów. Wśród wielu gatunków azalii wyróżniamy azalie ogrodowe i doniczkowe. Uprawiane w doniczkach azalie wspaniale dekorują wnętrza naszych mieszkań. Są jednak nieco wybredne więc trzeba o nie zadbać w szczególny sposób.

Azalia w mieszkaniu.

     Azalia jest rośliną bardzo wrażliwą, która na wszelkie niedogodności reaguje widocznymi oznakami na przykład czernieniem i opadaniem liści, zanikiem kwiatostanów itp. Aby roślina w mieszkaniu mogła pięknie kwitnąć musimy ustawić ją w miejscu dobrze oświetlonym. Zbyt mała ilość światła wpływa na zanik kwitnienia, wydłużanie się pędów i opadanie liści. Wrogiem azalii jest również zbyt wysoka temperatura i suche powietrze. Nie wolno jej ustawiać w pobliżu kaloryferów, kominków itp. Idealna dla niej temperatura to około 12-15ºC. Jeśli miejsce będzie zbyt ciepłe to roślina zacznie zrzucać liście i będzie krócej kwitła. Ponieważ azalia pochodzi z krajów o wilgotnym klimacie musimy pamiętać o jej systematycznym podlewaniu. Korzenie azalii są delikatne i znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi, a to jest powodem ich szybkiego przesychania. Zbyt suche podłoże w doniczce powoduje opadanie liści i kwiatów. Jednak podlewanie rośliny zwykłą wodą z kranu również może jej zaszkodzić. Najlepiej używać wody przegotowanej o temperaturze pokojowej. Twarda woda jest bogata w wapń, który powoduje żółknięcie liści. Podczas podlewania azalii nie żałujmy wody, gdyż cała bryła korzeniowa powinna być dobrze nasączona. Aby korzenie nie zgniły to nadmiar wody musimy usunąć z podstawka.

Przesadzanie azalii.

     Zdarza się, że w dogodnych warunkach azalia mocno się rozrasta. Wówczas możemy ją rozsadzić, ale dopiero wtedy gdy przekwitnie (kwiecień-maj). Na początku przygotowujemy doniczkę napełniając ją podłożem przeznaczonym do uprawy azalii. Zamiast podłoża można wykorzystać mieszankę lekkiej, piaszczystej ziemi ogrodowej z domieszką torfu. Najważniejsze jest to, aby odczyn gleby był kwaśny. Koniecznie musimy też zaopatrzyć się w specjalna doniczkę przeznaczoną do sadzenia azalii. Takie doniczki są płytkie i szerokie, powinny być też odpowiednio duże, aby korzenie rośliny miały swobodę. Na spód doniczki dajemy warstwę drenażu i przysypujemy go ziemią, a następnie delikatnie umieszczamy w donicy roślinę. Korzenie powinny znajdować się na takiej samej głębokości jak poprzednio, gdyż jeśli posadzimy azalię głębiej to będzie źle rosła i nie zaaklimatyzuje się.

Nawożenie.

     Nawożenie azalii stosuje się od końca kwietnia do połowy sierpnia. W odstępach trzytygodniowych stosujemy roztwór nawozów mineralnych o stężeniu 0,1%. Specjalne mieszanki można kupić w sklepach ogrodniczych. Na początku wybieramy nawozy, które są bogate w azot gdyż pobudza on pędy do wzrostu. Od początku lipca możemy zmienić mieszankę nawożącą na taką o większej zawartości fosforu i potasu. Składniki te mają dobry wpływ na kwitnienie.

Skracanie pędów.

     Kwiecień jest odpowiednim czasem na skracanie najdłuższych pędów azalii, ale tak, by zachować kształt korony. W okresie wzrostu warto często uszczykiwać wierzchołki pędów, gdyż przyczyni się to do bujnego rozkrzewienia rośliny i obfitego kwitnienia.

Choroby azalii.

     Opadające liście – reakcja na zmiany warunków uprawy: oświetlenie, wilgotność, temperatura.

Brązowe plamy na pąkach i liściach – szara pleśń, chore liście i pąki usuwamy, roślinę opryskujemy na przykład takim środkiem jak Topsin, Euparen, Funaben, Benlate.

Czerwone/ jasnozielone zgrubienia na liściach – biała gruboszowatość liści, niestety roślinę trzeba wyrzucić.

     Liście żółkną i brązowieją – szkodniki, które można usunąć za pomocą oprysku rośliny na przykład Nissorun 10 ec, Talstar 10 ec.

     Liście żółkną, są lepkie, wokół rośliny latają białe owady – są to mączliki, których pozbędziemy się spłukując często liście pod prysznicem, można też użyć preparat Applaud.

     Liście zdeformowane, widać na nich małe owady – są to mszyce, które usuwamy pod wodą, do skutku powtarzając zabieg, można też użyć preparat Primor.

     O azalii można powiedzieć, że jest rośliną wymagającą. Jednak gdy odpowiednio o nią zadbamy to z pewnością odwdzięczy się nam długim, pięknym kwitnieniem przez cały rok.