Cantedeskia doniczkowa (Kalla, Kalia, Kalijka) – Zantedeschia. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Rośliny pochodzące z innych kontynentów zachwycają nas swoimi barwami i wyrafinowanym kształtem. Niezwykle elegancką postać ma cantedeskia zwaną również kallą lub kalią. Pochodzi z południowo-środkowej Afryki. Jej naturalnym środowiskiem są mokradła wysychające podczas letnich upałów. Liście tej rośliny mają strzałkowatą postać, są mięsiste i lśniące. Utrzymują się na prostych ogonkach przytwierdzonych do równie mięsistych łodyżek. Kwiaty mają postać jakby trąbki, a dokładniej mówiąc są zbudowane z kolby, którą otula naokoło pochwa. Wśród cantedeskii doniczkowych najczęściej spotkamy kwiaty o barwie żółtej liliowo-różowej lub fioletowej. Liście są zwykle nakrapiane, mają niewielkie jasne plamki.

Uprawa, pielęgnacja

     Roślina pochodząca z ciepłego kontynentu wymaga ciepłego klimatu. Musimy je zapewnić odpowiednie warunki, na które składa się nasłonecznienie oraz jasne stanowisko. Kalia przekwita w połowie kwietnia i wówczas rozpoczyna się dwumiesięczny okres jej odpoczynku. Przenosimy ją w jasne, ale chłodne miejsce. Taki zabieg zapewni roślinie właściwe kwitnienie w późniejszym czasie. Po upływie dwóch miesięcy, pod koniec czerwca najlepiej jest postawić cantedeskię na balkonie, gdzie będzie miała wystarczającą ilość ciepła i światła.

     Można ją również posadzić w ogrodzie. Robimy to poprzez umieszczenie w ziemi rośliny razem z doniczką. Aby właściwie się rozwijała i ponownie pojawiły się na niej kwiaty rozpoczynamy jej nawożenie. Kalia powinna z powrotem znaleźć się w zamkniętym pomieszczeniu na przełomie września i października. Warto ją wówczas przesadzić do nowej doniczki. Wsadzamy ją do ziemi inspektowanej z dodatkiem torfu. Dla początkujących ogrodników wyjaśniam, że ziemia inspektowana jest to specjalna ziemia przeznaczona do upraw roślin doniczkowych i ogrodowych. W procesie produkcji jest ona odkażana, co powoduje wyniszczenie bytujących w niej pasożytów. Dostaniemy ją w sklepach ogrodniczych. Do grudnia cantedeskia powinna być trzymana w nieco niższej temperaturze około 10°C. Potem odpowiednia będzie dla niej temperatura pokojowa.

     Pomiędzy kwietniem a grudniem roślina rozwija się i wydaje kwiaty. W ciągu roku może się zawiązać od 8 do 10 kwiatów. Rozmnażanie odbywa się przy pomocy kłączy. Pod koniec czerwca możemy oddzielić od kłączy pojawiające się odrosty w postaci zgrubień. Od 2 do 4 kłączy wsadzamy do doniczki w połowie września. Pamiętajmy, aby leżały płasko. Kallę atakują takie pasożyty jak mszyce, wełnowce, wciornastki i przędziorki. Standardowo usuwa się zaatakowane części, a resztę pryska specjalnymi preparatami. Niestety roślinę mogą spotkać również inne przypadłości. Plamistość pierścieniowa i smugowa zalicza się niestety do chorób wirusowych i roślina nadaje się tylko do wyrzucenia. Oznakami choroby są występujące na liściach plamy oraz smugi.

Podlewanie

     W okresie od połowy kwietnia do połowy czerwca cantedeskię podlewamy minimalnie. W okresie letnim podlewamy ją nieco częściej, ale nadal raczej sporadycznie. Najwięcej wody roślina potrzebuje pomiędzy grudniem a kwietniem. Choroby grzybowe są często efektem złej pielęgnacji, a dokładnie nadmiernego podlewania. Pojawia się wówczas wysoka wilgotność, którą grzyby bardzo lubią.