Czyszczenie komina. Jak samemu wyczyścić komin?

Udostępnij na:

     Posiadanie kominka w domu to marzenie wielu osób. Kominek sprawia, że wnętrze staje się przytulniejsze, a w chłodne wieczory można przy nim usiąść i się ogrzać. Siedzenie przy kominku i wpatrywanie się w jego płomień to czysta przyjemność, ale należy pamiętać, że czyszczenie komina jest obowiązkowe, jeśli chcemy uniknąć problemów i cieszyć się wspaniałym płomieniem. Do czyszczenia komina nie trzeba od razu wzywać kominiarza. W kominie osadzają się najróżniejsze substancje, które ulatniają się podczas spalania drewna i węgla. Tworzy się czarny osad, który mocno przywiera do ścianek komina. Brud jednak można z powodzeniem usunąć. Zalegający brud ogranicza wydzielanie ciepła, a także zmniejsza przepuszczalność dymu. W efekcie piecyk nie będzie funkcjonował sprawnie. Nie będzie dobrze ogrzewał domu, a w najgorszym przypadku może być przyczyną pożaru. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie komina.

     Podstawowym narzędziem, w który trzeba się wyposażyć jest szczotka do czyszczenia kominów. Bez niej nie da się porządnie wyczyścić komina. Dzięki szczotce dotrzemy do najdalszych zakamarków. Komin musi zostać wyczyszczony dokładnie, ponieważ zalegające warstwy osadu z czasem narastają. Na rynku dostępne są szczotki różnego rodzaju, które dobiera się do modelu kominka, czy piecyka. Dla laików nie jest to łatwe zadanie, dlatego najlepiej sięgnąć po szczotkę uniwersalną, którą można czyścić każdy komin. Specjalna szczotka do komina z nylonowym włosiem jest idealna. Tak samo dobrze czyści powierzchnie metalowe i ceglane, nie wywołując przy tym uszkodzeń. Nie wszystkie kominy są proste. Wiele z nich posiada przegięcia, przez co trudno do nich dotrzeć. Jednak szczotka z nylonowym włosiem jest na tyle giętka, że poradzi sobie z każdym trudno dostępnym zakamarkiem. Narzędzie poradzi sobie nawet z brudem, który zdążył już naprawdę mocno przywrzeć do komina. Szczotki z twardym włosiem mogą rysować powierzchnie, a poza tym w kominach z przegięciami są właściwie bezużyteczne. Dlatego najlepszym wyborem są szczotki nylonowe. Doskonałe są szczotki tego typu, które w komplecie zawierają przedłużki umożliwiające czyszczenie również długich kominów. Dobrze dobrane przedłużki również są wystarczająco elastyczne, aby wyczyścić dokładnie cały komin. Łatwo się nimi manipuluje w czasie czyszczenia.

     Zanim zabierzemy się do czyszczenia musimy sprawdzić, czy urządzenie grzewcze zostało wyłączone. Musi być wyłączone ze względów bezpieczeństwa. Z komory spalania należy usunąć wszelkie palne substancje. Jeśli urządzenie grzewcze posiada ruchome elementy, należy je na czas czyszczenia zdemontować. Po czyszczeniu zakładamy je z powrotem. Najpierw jednak usuwamy z kominka osad, który opada podczas czyszczenia.