Czyszczenie mebli. Jak wyczyścić meble domowym sposobem?

Udostępnij na:

     Po przyjęciu urodzinowym dziecka, Twoja piękna szafka pokryta jest licznym plamami z soków, chrupek i innych substancji. A Ty nie wiesz, jak doprowadzić ją do porządku, nie niszcząc przy tym jej powierzchni? Podpowiadamy.

     Są różne sposoby na pozbycie się plam z naszych pięknych mebli. Wszystko jednak zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Inaczej, bowiem potraktujemy meble ratanowe czy wiklinowe, a inaczej np. meble dębowe. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych detergentów, które w mniejszym lub większym stopniu usuwają wszelkie zabrudzenia z naszych mebli. Niestety czasem ich cena jest dość wysoka, a skuteczność różna. Dlatego warto czasem sięgnąć po stare, wypróbowane sposoby usuwania plam stosowane przez nasze babcie i prababcie. Najczęściej do wywabiania plam, zdaniem babć, wystarczą podstawowe produkty spożywcze, które znajdują się w każdym domu.

Jak doczyścić plamy na naszych meblach?

     Jeśli na naszej szafce pozostały plamy z soków, czy rozlanego alkoholu, najlepszym i zarazem najtańszym sposobem jest namoczenie szmatki w letnich fusach od kawy i przetarcie plam. Następnie wystarczy wytrzeć szafkę suchą ścierką. Jeśli z kolei są to plamy z wody, należy najpierw wysuszyć je szmatką, a następnie przetrzeć szmatką zamoczoną w roztworze oleju i rozpuszczonego wosku. Na koniec wystarczy przetrzeć mebel suchą ściereczką. Jeśli męczymy się z trudnymi do usunięcia plamami po plastycznej działalności naszego malucha, takich jak atrament czy tusz flamastrów, należy plamy przetrzeć ściereczką z denaturatem. Po takim zabiegu wytrzyj mebel koniecznie woda z mydłem, a następnie wysusz szmatką. Innym, równie skutecznym sposobem, jest przecieranie plam po arcydziełach malucha szmatką zmoczona mlekiem, a następnie szmatką skropioną świeżym sokiem z cytryny. Jeśli na naszych meblach jest plama, której pochodzenia nie jesteśmy pewni, nie czyśćmy po omacku, by nie uszkodzić mebli. Spróbujmy wówczas plamy wyczyścić gorącym mlekiem, a następnie szmatką zamoczoną w oleju. I po plamie!

Jak dbać o nasze meble?

     Aby nasze meble były czyste i świetnie się prezentowały, nie wystarczy tylko przecierać plamy, na nich powstałe, ale również je odświeżać. Alternatywą dla środków oferowanych przez firmy, są domowe, wypróbowane sposoby. Stosując je masz nie tylko pewność, że są skuteczne, ale także, że nie uszkodzą delikatnych mebli. Podobnie, jak do wywabianie plam, tak i przy konserwacji, stosujemy różne środki do różnego typu drewna.

     I tak, aby odświeżyć meble lakierowane, należy szmatką zmoczoną roztworem mydlanej wodą (1 szklanka płatków na 1l wody) i amoniaku (1 łyżeczka na 1l wody) przetrzeć meble aż do sucha. Jeśli w naszym domu przeważają meble dębowe, nadamy im świeżego wyglądu nakładając na całą powierzchnię podgrzaną maseczkę zrobioną z jednego litra piwa, jednej łyżki cukru pudru i jednej łyżeczki wosku pszczelego. Po wyschnięciu maseczki, polerujemy meble flanelową ściereczką. Bardzo popularne z kolei meble z wikliny i trzciny należy czyścić przy użyciu szczotki ryżowej, a następnie przetrzeć ściereczka namoczona w mieszaninie 15% wody utlenionej i dwóch łyżek świeżego soku z cytryny. Użytkując meble ratanowe i wiklinowe, pamiętajmy by chronić je przed wilgocią.