Czyszczenie żelazka. Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Udostępnij na:

     W każdym domu żelazko jest niewątpliwie bardzo przydatne, zwłaszcza, jeśli mamy dzieci. Niestety każdej z nas zdarzyło się przypalić, czy też zabrudzić nasze żelazko.

     Żelazko przypalone lub zabrudzone materiałem, na który przypadkowo zjechałyśmy żelazkiem spędza sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Bo jak dalej prasować ubrania, gdy na stopce widnieją brązowe , wielkie palmy i przy każdej próbie prasowania, Twoje ubranie jest przez nie brudzone? A przed Tobą wielka sterta rzeczy do prasowania.

     Nie trać głowy! Podpowiadamy, jak pozbyć się skutecznie plam i zabrudzeń z Twojego żelazka.

Dobierz metodę w zależności od zabrudzenia

     Do każdego zabrudzenia, podobnie, jak i do plam, należy podejść inaczej. Jeśli zabrudzenia na Twoim żelazku powstały na skutek zabrudzenia substancją o strukturze oleistej, koniecznie przetrzyj stopę żelazka amoniakiem. Czynność tą wykonuj jedynie wtedy, kiedy Twoje żelazko jest zimne.

Babcine sposoby

     Jeśli twoje sposoby nie pomogły, spróbuj usunąć zabrudzenie z żelazka, starymi, sprawdzonymi sposobami naszych babć. Ich zdaniem najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się plam jest przecieranie stopki szmatką nawilżoną octem. Jeśli jednak i ten sposób nie pomoże, do octu należy dodać sodę oczyszczoną. Tak przygotowanym preparatem przecieramy naszą zabrudzoną stopkę żelazka. Ocet jest też doskonałym środkiem do czyszczenia zbiornika na wodę. W tym celu należy zmieszać wodę o ocet w proporcjach 1:1, a następnie wlać do zbiornika. Kiedy to zrobisz, włącz żelazko i pozwól, by przez mniej więcej 5 minut parowało. Po tym czasie, wylej resztki octu i przepłucz zbiornik. Rób to tak długo, aż całkowicie pozbędziesz się octu. W innym przypadku, możesz zniszczyć swoje ulubione ciuchy.

Skuteczna sól

     Innym sposobem, równie tanim jak ocet, jest użycie soli. Na rozłożonej gazecie rozsyp sól żelazkiem, następnie ją „przeprasuj”. Innym sposobem równie skutecznym jest „prasowanie rozsypanej soli, ale żelazkiem natartym octem.

Skuteczna chemia

     Dla osób chcących w szybki i nieskomplikowany sposób pozbyć się zabrudzeń na żelazku, w sklepach z chemią dostępne są specjalne czyściki w sztyfcie do żelazek. Innym, równie skutecznym detergentem jest Brudpur firmy Voigt. Jak się okazuje , do skutecznego oczyszczenia stopki żelazka, doskonale może nam też posłużyć płyn do czyszczenia silników (także do płytek). Zadziwiające, ale bardzo skuteczne.

Specjaliści radzą

     Specjalista jednej z firm produkujących żelazka, radzi, by stopę żelazka przetrzeć szmatką do powierzchni nieprzywierających zanurzoną uprzednio w rozworze wody z delikatnym detergentem. Stopkę należy delikatnie przecierać, by nie uszkodzić jej powłoki.

     A najważniejsze chyba jednak jest to, aby po zakupie żelazka, przed pierwszym jego użyciem, zapoznali się z jego instrukcją obsługi. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje dotyczące pielęgnacji i użytkowania naszego żelazka. Tylko, kto z nas czyta instrukcje?

     I oczywiście pamiętajmy, by zawsze czyścić żelazko, kiedy jest zimne i odłączone od prądu.