Dracena obrzeżona doniczkowa – Dracaena marginata. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Dracena obrzeżona, podobnie jak dracena deremańska, pochodzi z kontynentu afrykańskiego, a dokładnie z Madagaskaru. Jej długie, wąskie liście odznaczają się żółtymi lub białymi paskami po zewnętrznej stronie liści. W zależności od odmiany może mieć również różowo-kremowe albo różowo-czerwone obrzeżenia. Liście są ostro zakończone i tworzą jakby pióropusz. Dracena obrzeżona rozwijająca się w naturalnych warunkach wyrasta nawet na wysokość kliku metrów. W warunkach domowych osiąga zwykle wysokość 70-80 cm.

Uprawa, pielęgnacja

     Na szczęście wszystkie gatunki dracen są bardzo odporne na nieodpowiadające im warunki, dlatego nie sprawiają większych trudności w uprawie. Dla draceny obrzeżonej najodpowiedniejsze jest stanowisko jasne, dobrze oświetlone, ale bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Chociaż po okresie aklimatyzacji tolerują również miejsca o większym nasłonecznieniu. Jak zwykle w przypadku roślin wywodzących się z tropików służy jej duża wilgotność powietrza. Im większe nasłonecznienie tym więcej wilgotności musimy zapewnić dracenom. W związku z powyższym zraszamy ją często, gdy nastają wyjątkowo ciepłe dni. W przeciwnym razie liście zaczną żółknąć. Wiosną i latem dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej na poziomie około 20°C. W zimie najlepiej utrzymywać temperaturę w przedziale 15-18°C. Nie dopuszczajmy, aby spadła poniżej 15°C. Od wiosny do jesieni nawozimy dracenę raz na dwa tygodnie. W tym celu używamy wieloskładnikowego nawozu w płynie. W okresie zimowym, gdy roślina jest w stanie spoczynku nie dostarczamy jej dodatkowych składników odżywczych. Przesadzanie młodych roślin odbywa się raz w roku w porze wiosennej. Starsze osobniki wystarczy przesadzać co dwa lub nawet trzy lata. W miarę rozrostu rośliny rozmiar doniczki powinien za każdym razem zmieniać się o jeden. Jeśli chcemy rozmnożyć dracenę to mogą posłużyć nam do tego celu sadzonki wierzchołkowe. Inną metodą jest pocięcie głównej łodygi na mniejsze części. Ukorzenianie tego gatunku draceny zachodzi szybko. W ciepłych warunkach zacznie wypuszczać korzenie nawet, gdy pozostawimy ją po prostu w wodzie.

Podlewanie

     Dracena obrzeżona nie potrzebuje obfitego podlewania. Z reguły wystarcza jej podlewanie raz w tygodniu. W zimie częstotliwość dostarczania wody jeszcze bardziej zmniejszamy. Po prostu kontrolujemy, czy ziemia nie jest przesuszona. Rośliny podlewamy wodą miękką o temperaturze pokojowej.