Drzewko Kawowe doniczkowe, Kawa – Coffea arabica. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Drzewko kawowe w warunkach domowych może urosnąć nawet do 2 m wysokości. Najczęściej jednak tworzy 1-metrowy krzaczek. Zapach kawy pobudza nasz organizm do działania, jej smak i zapach przyjemnie się kojarzy. Drzewko kawowe nie jest szczególnie trudne w hodowli, a dostarcza miłe wrażenia estetyczne. Roślina nadaje się na ozdobę salonów. Posiada dekoracyjne liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze, które wspaniale się błyszczą. Równie atrakcyjne są jego białe kwiaty, które ładnie pachną. Ciemnoczerwone owoce przypominają swoim wyglądem wisienki. Owoce są skarbnicą pestek, z których otrzymujemy naszą ulubioną kawę. Wyłuskane pestki poddaje się suszeniu, a następnie procesowi palenia. Tak otrzymane ziarna wystarczy już tylko zmielić.

Uprawa, pielęgnacja

     Drzewko kawowe nadaje się do uprawy w domu, ale również pięknie będzie się prezentowało na balkonie albo tarasie. Pamiętajmy jednak, że na zewnątrz możemy wystawiać je tylko w lecie. W ciągu roku trzymamy je w pomieszczeniu. Przy odrobinie cierpliwości z powodzeniem sami otrzymamy aromatyczne ziarna. Nasiona kawy możemy wysiewać niezależnie od pory roku. Przed ich zasadzeniem nauczamy je w letniej wodzie. Nasiona trzymamy tak około doby. Po upływie wyznaczonego czasu umieszczamy je w przygotowanych doniczkach. Ważna zasada – nie przysypujemy ich ziemią, lecz ostrożnie wciskamy, ale niezbyt głęboko. Potrzebny nam będzie kawałek papieru nieco większy niż obwód doniczki u jej szczytu lub taki sam kawałek bibułki. Jednym z tych materiałów przykrywamy posadzone nasiona. Na efekty nie będziemy musieli czekać długo, ponieważ pierwsze kiełki wyjdą w ciągu kilku tygodni. W okresie letnim sadzonki będą się dobrze czuły na balkonie lub tarasie, ale nie należy stawiać ich w miejscu bardzo nasłonecznionym. Drzewko kawowe potrzebuje światła, ale nienajlepiej znosi stałą ekspozycję w pełnych promieniach słońca. Wybierzmy dla niego raczej stanowisko częściowo zacienione. Cień nie jest czynnikiem, który szczególnie niekorzystnie wpływa na rozwój rośliny. Na zimę, a właściwie już jesienią przenieśmy okaz do pomieszczenia, w którym będzie miał sporą ilość światła. Okres zimowy nie jest sprzyjający dla krzewu, ponieważ jest on podatny na działanie niskich temperatur. Dwa razy na miesiąc musimy drzewko kawowe lepiej odżywić. Posłużmy się w tym celu uniwersalnym nawozem przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Jeśli liście zaczynają żółknąć może to oznaczać, że nasz krzew ma już za mało miejsca w swojej doniczce. Zwracajmy na to uwagę, szczególnie w przypadku młodych egzemplarzy, które bardziej gwałtownie się rosną. Najlepszą porą na przesadzanie roślin jest wiosna. Możemy próbować rozmnażać kawę przy pomocy sadzonek, ale jest to trudniejsze niż otrzymanie kolejnych egzemplarzy z nasion. Każdy ogrodnik pragnie jak najszybciej zobaczyć efekty swojej pracy i doczekać się upragnionych kwiatów i owoców. Na tą przyjemność musimy jednak zaczekać do trzeciego roku życia rośliny.

Podlewanie

     Okres letni wymaga szczególnej dbałości w kwestii podlewania drzewka kawowego. Powinno być podlewane regularnie. Ideałem byłoby, gdyby ziemia utrzymywała stałą wilgotność – nie była ani zbyt sucha ani zbyt mokra. W okresie zimowym częstotliwość podlewania powinna być zdecydowanie umiarkowana.