Figa pospolita, figowiec pospolity. Jak dbać? Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

     Figa pospolita znana również jako figowiec pospolity charakteryzuje się tym, że jest długowiecznym i wysokim drzewem. Popularność figowiec zawdzięcza swoim owocom. W warunkach naturalnych figowiec pospolity występuje w rejonie Morza Śródziemnego i w południowo – zachodniej Azji. Należy dodać jeszcze, że figowiec pospolity może osiągnąć nawet do piętnastu metrów wysokości. Jedne z najstarszych znanych okazów liczą sobie ponad sto lat. Korona, jaką posiada figowiec pospolity jest szeroka i stożkowa, zatem figowiec pospolity posiada walory estetyczne. Kolejnym walorem estetycznym, którym szczyci się figowiec pospolity, są liście koloru zielonego, pokryte od spodu meszkiem. Zimą figowiec pospolity zrzuca liście. Trzeba przyznać, że figowiec pospolity jest uprawiany przede wszystkim ze względu na owoce o gruszkowatym kształcie i orzeszkowa tym pokroju. Słodkie figi są bardzo znanym dodatkiem do deserów i ciast.

     Nie wszystkie odmiany figi pospolitej można uprawiać w Polsce. W cieplejszych rejonach Polski możliwe jest uprawianie tylko nielicznych gatunków. Aby figowiec pospolity rozwijał się prawidłowo, należy mu zapewnić przede wszystkim stanowisko, które jest osłonięte od powiewów wiatru i nasłonecznione. W przypadku roślin, takich jak figowiec pospolity bardzo ważne jest regularne podlewanie, a także odpowiednie nawożenie. Wiosną należy przyciąć gałązki i pozbyć się przemarzniętych części rośliny. Nie ukrywajmy, figowiec pospolity nie jest łatwy w uprawie w ogrodzie. Czasem figowiec pospolity zawiąże kwiaty, ale samo uzyskanie owoców i ich dojrzenie jest bardzo trudne. Figowiec pospolity może być uprawiany wewnątrz mieszkania w pojemniku. Wówczas stanowisko dla tej rośliny powinno być przede wszystkim słoneczne. Zimą trzeba przenieść roślinę do nieco chłodniejszego pomieszczenia i koniecznie zrezygnować z częstego podlewania. Wówczas figowiec pospolity zrzuci liście. Gdy nadejdzie wiosna figowiec pospolity powinien być ponownie wystawiony w cieplejsze miejsce. Należy wówczas zwiększyć częstotliwość podlewania. Kiedy figowiec pospolity zacznie wypuszczać liście, należy go podlewać obficie.

     Osoby, które zamierzają uprawiać tę roślinę, powinny przede wszystkim pamiętać o tym, że należy ją przesadzać znacznie częściej niż inne. Jeśli zapewni się roślinie odpowiednie warunki w mieszkaniu, to może on zaowocować. Aby uzyskać sadzonki, należy pod koniec lata obciąć kilkunastocentymetrowe pędy z liśćmi, które wsadza się do pojemnika z ziemią, w celu ich ukorzenienia. Następnie uprawiamy je tak, jak roślinę dorosłą. Trzeba przyznać, że w Polsce figowiec pospolity jest raczej znany jako roślina doniczkowa. W rejonach Morza Śródziemnego natomiast uprawia się figowca pospolitego na plantacjach. W klimacie śródziemnomorskim zbiory owoców tej rośliny występują nawet trzy razy w roku. Zależy to jednak przede wszystkim od odmiany. Ze względu na to, że figowiec pospolity wymaga odpowiedniego ciepła, bardzo ważne jest ochrona rośliny podczas zimy, która w naszym klimacie bywa sroga. Pień rośliny trzeba okręcić dokładnie słomą, zaś ziemię wokół niego pokrywa się kompostem, albo korą, żeby korzenie rośliny nie przemarzły.