Fikus doniczkowy. Uprawa, pielęgnacja. Jak o niego dbać?

Udostępnij na:

     Fikus jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Chętnie hodujemy go w domu, ale również ustawiamy w pomieszczeniach biurowych. Charakterystyczną cechą tej rośliny są mięsiste liście o eliptycznym kształcie i świetlistym połysku. Odpowiednio hodowany rośnie w całkiem szybkim tempie. Kupując rośliny musimy wiedzieć, jakie warunki są im potrzebne do prawidłowego rozwoju. Fikus najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Zaleca się stawianie go w pobliżu okna od strony północnej, wschodniej albo zachodniej. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 20°C.

     W zimie musimy zadbać, aby nie spadła poniżej 10°C. Na szczęście fikus opiera się skutkom centralnego ogrzewania. Nie jest szczególnie wrażliwy na działanie suchego powietrza. Rośliny doniczkowe również potrzebują od czasu do czasu nawożenia. Odpowiednie odstępy czasu do nawożenia fikusa wynoszą dwa tygodnie. Odpowiednie składniki potrzebne tej roślinie znajdziemy w nawozach stworzonych dla ozdobnych liściastych roślin doniczkowych. W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia. Jeśli chcemy uzyskać kolejne sadzonki to najlepiej przycinać pędy kilka centymetrów od ich wierzchołka tak, aby znalazł się na nich pojedynczy pąk. Taki pęd wystarczy już tylko ukorzenić. Zdarza się, że fikus gubi liście. Nie jest to jednak powód do dramatyzowania. W takim przypadku nad miejscem, z którego opadł liść wykonujemy małe nacięcie na łodydze. Niedługo powinniśmy zobaczyć jak wyrasta młody listek.

Jak o niego dbać?

     Fikusa nie należy stawiać w miejscach, gdzie łatwo o przeciągi. Nie lubi również, gdy się odwraca doniczkę w inną stronę. Jeśli ją przestawiamy to zaznaczmy na niej miejsce, które będzie nam obrazować, w którą stronę roślina była ustawiona. Powinniśmy ją odłożyć z powrotem na jej stałe miejsce, ale gdy zmieniamy jej położenie to właśnie w taki sposób, aby światło nadal padało na roślinę z tej samej strony. Do podlewania fikusa przyda nam się woda odwapniona, zdecydowanie miękka. Najlepiej podlewać go dwa razy w tygodniu, ponieważ źle toleruje jej nadmiar. W zimie ilość dostarczanej mu wody powinna być jeszcze mniejsza. Na liściach fikusa, co jakiś czas zbiera się kurz. Przecieramy go delikatnie miękką szmatką, najlepiej wilgotną. Starsze liście można potraktować ściereczką nasączoną w mleku. Dzięki temu odzyskają swój blask. Co jakiś czas, najlepiej raz na miesiąc, do podlewania możemy również użyć wody połączonej z jasnym piwem. Mieszanka zapewni fikusowi ładny zdrowy wygląd. Liście będą się bardziej błyszczeć.