Filodendron doniczkowy – Philodendron. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Ojczyzną filodendronu jest Ameryka Południowa i Środkowa. W obrębie rodziny filodendronów można wyodrębnić mnóstwo gatunków. Niektóre z nich przybierają postać krzewów, a z kolei inne, pnączy. Ich liście są zawsze zielone. Możemy się natknąć też na takie, które mają delikatne jasne przebarwienia. Liście są duże. Osiągają nawet 30 cm długości. Posiadają błyszczącą powierzchnię. W warunkach domowych nie zawsze możemy podziwiać kwiat filodendronu. Występuje on w postaci kolby otoczonej pochwą. Chociaż wszystko zależy od gatunku filodendronu, jaki chcemy uprawiać. Istniej spora liczba odmian doniczkowych. Filodendron czerwieniejący, pochodzący z Kolumbii, posiada bardzo ozdobne liście o strzałkowatym kształcie. Występuje w postaci pnącza. Rozrasta się dość szybko, więc co jakiś czas warto go przyciąć. Jest spora szansa, że ujrzymy jego kwiaty, których kolba jest biała lub kremowa, a pochewka naokoło w kolorze czerwieni.

Uprawa, pielęgnacja

     Chociaż filodendrony hodowane w pomieszczeniach nie rosną tak okazałe jak w przyrodzie to jednak potrzebują trochę przestrzeni. Większość gatunków osiąga wysokość około 1,5 m. Ciekawą odmianą jest filodendron ciemnozłoty (Philodendron melonachrysum), którego liście mają odcień oliwkowozielony. Na tym tle wyraźnie odznaczają się białe nerwy. Do gatunków o małych wymaganiach należy filodendron pnący (Philodendron scandens). Posiada liście o sercowatym kształcie. Ten pnący się filodendron może mieć długość nawet 2 m. Warto umieszczać go w wiszących doniczkach. Wtedy najpiękniej dekoruje pomieszczenie. Większość filodendronów nie jest problematyczna w uprawie. Nie umieszczamy ich na stanowisku nasłonecznionym. Nie musi to być również miejsce bardzo jasne. Najlepiej czują w półcieniu. Uprawiamy je w temperaturze 18-22°C. Gatunki posiadające liście czysto zielone wolą nawet temperatury niższe 14-16ºC. Ph ziemi, w której sadzimy filodendrony powinno mieścić się w granicach 5-6,5. Rośliny uprawiamy w ziemi znormalizowanej albo w torfowym substracie. Jeśli zauważymy, że roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy, wtedy warto ją zacząć zraszać. Są to rośliny, które lubią się rozrastać na wszystkie strony. Dlatego nie zapominajmy o ich przycinaniu. Przycinanie jest potrzebne przede wszystkim słabym pędom. Filodendrony rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe pozyskane z pędów. Plamy na liściach są zazwyczaj objawem choroby wywołanej grzybami. Należy jak najszybciej usunąć zainfekowane części, ponieważ grozi to opadnięciem wszystkich liści. Rośliny bywają również atakowane przez szkodniki takie jak: mszyce, przędziorki lub tarczniki.

Podlewanie

     Do podlewania używamy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Rośliny nawadniamy umiarkowanie. Jesienią i zimą jeszcze bardziej zmniejszamy ilość wody. Gdy wierzchołki liści zaczynają brązowieć trzeba sprawdzić, czy bryła korzeniowa nie została przesuszona.