Guzmania doniczkowa. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Guzmania doniczkowa należy do jednych z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Jest to gatunek pochodzący z rejonów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Charakterystyczną cechą guzmanii doniczkowej są liście o gładkich brzegach i kwiaty pojawiające się na szczytach łodyg, które mogą osiągać wysokość do 80 cm. Istnieje wiele odmian guzmanii doniczkowej, które różnią się między innymi odcieniem liści, ich kształtem i wyglądem kwiatów. Niektóre gatunki w ogóle nie zakwitają, jak na przykład guzmania musaica. Bardzo popularna jest guzmania języczkowata, która ma postać rośliny zbudowanej z bujnych rozet liści o lancetowatym, długim kształcie. Pęd kwiatowy jest zakończony rozetą w kształcie gwiazdy i o barwie jaskrawej czerwieni, pośrodku której rozmieszczone są kwiaty w kolorze białym. Z kolei guzmania języczkowata mniejsza charakteryzuje się niewielką rozetą ciemnych liści. Osiąga zazwyczaj około 20 – 30 cm wysokości. Jedną z najbardziej efektownych jest guzmania szkarłatna, która może osiągać około 40 cm wysokości i cechuje się kwiatami w trójbarwnych odcieniach. Najwyższą wysokość osiąga guzmania Wittmacka, która może mieć nawet do 80 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są kolorowe przykwity na pędzie kwiatostanowym, które swym urokiem przyćmiewają niema niewidoczny kwiat właściwy. Dostępna jest również guzmania luźnokwiatowa, która charakteryzuje się wąskimi, podłużnymi, szablastymi liśćmi tworzącymi wąski lej. Nazwa odmiany pochodzi od kwiatostanu, który ma postać luźnego grona żółtych kwiatów o rurkowatym kształcie. Okres kwitnienia guzmanii doniczkowej przypada na czas od listopada do stycznia.

Uprawa

     Guzmania doniczkowa powinna znajdować się w ciepłym stanowisku o dużej wilgotności powietrza, niemniej jednak guzmania języczkowata i szkarłatna bardzo dobrze rozwijają się również w warunkach pokojowych. W pomieszczeniu powinna panować stała temperatura powietrza, ale także podłoża wynosząca minimum 18 ºC. Optymalne podłoże dla tej rośliny to grubo włóknisty substrat próchnicy o odczynie wynoszącym 5 – 5, 5 pH. Rozmnażanie guzmanii doniczkowej odbywa się poprzez odrosty boczne. Guzmanię doniczkową należy przesadzać każdego roku.

Pielęgnacja

     Guzmania doniczkowa wymaga jedynie umiarkowanego nawożenia, ponieważ nie jest szczególnie narażona na infekcje chorobowe i występowanie szkodników. Nieprawidłowy rozwój jest spowodowany z reguły błędami w pielęgnacji, zatem należy szczególnie dopilnować, aby temperatura podłoża i otoczenia utrzymywały się na optymalnym i stałym poziomie, podobnie jak wilgotność.

Podlewanie

     Roślina pochodzi z rejonów, w których panuje klimat tropikalny, dlatego wymaga ona utrzymania stałej wilgotności otoczenia i podłoża. Nie należy jednak dopuścić do nadmiaru wody. Podczas podlewania należy napełnić wodą również rozetę. Ważne w pielęgnacji jest częste zraszanie, co pozwala na utrzymanie podwyższonej wilgotności powietrza. Do podlewania należy używać tylko miękkiej wody o letniej temperaturze. Należy zatem wcześniej przegotować wodę i pozostawić do ostygnięcia.