Jak czyścić kanapę i fotele?

Udostępnij na:

     Meble, które służą nam do siedzenia są powszechnie używane w każdym domu. Przy kupnie kanapy i fotelów mało kto zastanawia się jak dane meble można wyczyścić. Zakup nowych mebli napawa nas euforią więc nie myślimy o tym, że kiedyś w końcu się zabrudzą. To jak wyczyścić kanapę i fotele zależy od materiału, który użyto do ich wykonania. Każdy materiał będzie wymagał innego traktowania, mniej lub więcej pracy i poświęconego czasu. Nie zawsze też nasze wysiłki pomogą ale zawsze warto próbować.

     Drewniane elementy mebli najlepiej przetrzeć miękką, wilgotną szmatką a następnie użyć dowolny preparat do pielęgnacji drewna, który można nabyć w większości sklepów.

     Najmniej problemów przysporzą nam te meble z których można zdjąć okrycie. Wówczas zgodnie z wytycznymi na metce można je wyprać albo też oddać do pralni chemicznej. Tak samo możemy postąpić z poszewkami z poduszek dekoracyjnych.

     Łatwe w utrzymaniu w czystości są meble skórzane zarówno ze skóry syntetycznej jak i naturalnej. Skórę syntetyczną czyści się delikatną szmatką zwilżoną w mieszance wody z niewielką ilością środka czyszczącego. Należy jednak pamiętać, aby mebel zawsze wytrzeć do sucha. W sklepie możemy też kupić specjalny preparat do pielęgnacji mebli ze skóry. Warto go użyć po wcześniejszym przetarciu mebli, aby miały one ładny kolor. Meble ze skóry naturalnej mogą być pielęgnowane w ten sam sposób, jednak aby zachowały pierwotny kolor można je delikatnie natłuścić naturalnym woskiem z dodatkiem kropli aniliny. Łatwiej jednak wykorzystać gotowy środek pielęgnacyjny do mebli skórzanych, który w swoim składzie już zawiera anilinę. Można go nabyć między innymi w sklepach internetowych.

     Kanapy i fotele z obiciem bawełnianym, albo z innych wytrzymałych materiałów wystarczy wyczyścić odkurzaczem z odpowiednią nasadką. Następnie można wykorzystać piankę do tapicerki, którą w niewielkich ilościach nanosi się na meble i czyści szmatką. Należy uważać aby nie zamoczyć materiału, który stanowi wypełnienie mebli. Jeśli jednak do tego dojdzie to najlepiej użyć suszarki do szybkiego wysuszenia zamoczonego miejsca.

     Aksamit i zamsz również można wyczyścić za pomocą pianki tapicerskiej. Pamiętając także o tym, aby nie używać jej zbyt dużo. Jak w poprzednim przypadku można ewentualnie użyć suszarki do osuszenia zawilgoconych miejsc.

     Meble z tkanin delikatnych takich jak jedwab czy też satyna na co dzień wystarczy odkurzyć odkurzaczem. Jednak takie tkaniny nie są odporne na zaplamienia tak więc wcześniej czy później będziemy musieli użyć konkretniejsze środki. Najlepiej wykorzystać te, które kupimy w sklepie ponieważ ich skład i konsystencja na pewno nie zaszkodzą naszej kanapie.

     Czasami jednak plama jest tak trudna do usunięcia, że musimy szukać bardziej drastycznych środków. Niektórzy polecają domestos, inni pastę do zębów, jednak użycie tych preparatów tyko na własną odpowiedzialność. Jak już to nie pomoże to pozostaje nam wybrać się na zakupy po nowy zestaw wypoczynkowy.