Jak pozbyć się wilgoci w domu lub mieszkaniu?

Udostępnij na:

     Wilgoć w domu może stanowić spory problem dla mieszkańców danych pomieszczeń. Oczywiście, jeśli pojawia się ona tylko okresowo, to można ją łatwo „wykurzyć” poprzez zwyczajne przewietrzenie oraz ogrzanie danych pomieszczeń. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy wilgoć tak się zadomowi w naszych mieszkaniach i domach, że nie będzie chciała ich opuścić bez walki. Wpływa to nie tylko na estetyczny wygląd ścian czy sufitów, ale może przyczynić się także do znacznego pogorszenia samopoczucia domowników czy też rozwój grzybów oraz pleśni, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

     Wilgoć dostaje się do naszych mieszkań oraz domów razem z powietrzem, które wpływa z zewnątrz. Może pochodzić także z ziemi, kiedy grunty są bardzo wilgotne lub też dochodzi do przesiąkania wód gruntowych, poprzez nieszczelne instalacje. Oczywiście woda do pomieszczeń dostaje się także podczas zwykłych i codziennych czynności, takich jak pranie, kąpiele czy gotowanie. Wilgoć w pomieszczeniach jest obecna zawsze, jednak trzeba pamiętać by znajdowała się ona na prawidłowym poziomie. Ta nie zagrażająca pomieszczeniom i ludziom powinna wynosić od 30 do 65%, jeśli w domu występuje standardowa temperatura około 20 stopni Celsjusza. Jeśli ten próg procentowy zostaje przekroczony, wtedy zaczyna być to odczuwalne przez mieszkańców. Mogą pojawiać się bóle oraz zawroty głowy, zmęczenie, duże rozdrażnienie, a także infekcje dróg oddechowych.

     Co jest jednak objawem, który może sugerować, by zacząć lepiej przyglądać się własnemu budynkowi i podjąć ewentualne działania? Jeśli chodzi o zewnętrzne części to mowa tu przede wszystkim o wysokości, do której podchodzi woda, pochodząca z gruntu. Mogą pojawić się również wykwity solne na elewacjach czy też mokre plamy na zewnętrznych częściach. Z biegiem czasu te mokre plamy zaczynają pokrywać się grzybem lub pleśnią. Przyczyną jest najczęściej źle wykonana izolacja. Jeśli chodzi o wnętrzne budynku to zważamy na kondensację pary wodnej na lustrach oraz szybach. Jeśli w łazience czy w kuchni ręczniki i ściereczki nie wysychają, to także jest to jasny sygnał, że w naszym domu lub mieszkaniu znajduje się zbyt dużo wilgoci. Źródłem może być zła wentylacja lub tez niedogrzewanie pomieszczeń. Warto zaopatrzyć się także w specjalne pochłaniacze pary wodnej, aby sprawdzić, jaka ilość wody znajduje się w konkretnych pomieszczeniach, aby móc zacząć walkę od tych, w których wody jest najwięcej.

     Jak jednak pozbyć się wilgoci z domu, aby dłużej już nam nie zagrażała? Pierwszy krokiem, który powinniśmy podjąć jest gruntowne przewietrzenie wszystkich pomieszczeń. Woda bardzo często zbiera się na różnego rodzaju sprzętach oraz oczywiście na ścianach. Wietrzyć należy w ten sposób, by reszta pomieszczeń była odcięta, na przykład poprzez zamknięcie drzwi. Wietrzenie powinni trwać trochę czasu i odbywać się w dobrych warunkach. Chodzi o to, by przepływ powietrza był znaczny. Należy więc otworzyć wszelkie drzwi w danym pomieszczeniu oraz okna i pozostawić je na kilka godzin, a najlepiej na kilka dni.

     Kolejnym krokiem, który musi nastąpić po etapie wietrzenie jest ogrzewania pomieszczeń. Temperatura w osuszaniu jest niezwykle ważna, dlatego należy się do tego etapu solidnie przygotować. Same promienie słoneczne mogą tu nie wystarczyć. Najlepiej zorganizować specjalne grzałki, które nagrzewają całe pomieszczenie. Temperatura powinna być nastawiona na maksymalną wartość. Jeśli nie mamy dostępu do takich urządzeń, często ratunkiem wydają się popularne „farelki”, które zapewniają odpowiednią temperaturę. Działają one jednak raczej miejscowo, dlatego należy pamiętać o tym, by co jakiś czas przestawiać je w inne miejsce. Nagrzewamy pomieszczenie, następnie znowu doprowadzamy do wietrzenia przez co najmniej 20 minut i znowu ogrzewamy. Każdy osuszanie powinno kończyć się właśnie procesem grzewczym.

     Bardzo często bywa tak, że powodem, przez który wilgoć jest obecna w naszych mieszkaniach jest fatalny stan naszych podłóg oraz sufitów. W takich sytuacjach osuszanie z tej wilgoci jest już znacznie bardziej zaawansowanym procesem. To co możemy zrobić we własnym zakresie to uszczelnienie. Najlepszym, ale też najbardziej kosztownym zabiegiem jest uszczelnienie warstwowe. Pomieszczenia jednak znacznie szybciej się osuszą, jeśli usuniemy z nim wszystkie meble oraz sprzęty, które same zbierają wilgoć. Radykalnym działaniem jest także ściągniecie podłóg i założeniu ich na nowo.

     Bardzo ważne są także czynności, które mogą zapobiec powstawaniu wilgoci w mieszkaniach oraz domach. Jest to szczególnie ważny podczas budowy nowego budynku. Pamiętajmy o tym, że wszelkie zaprawy murarskie, podkłady czy tynki posiadają spore ilości wody, które potem zostają w danym budynku. Dlatego tak ważne jest, by po zakończonych pracach dokładnie osuszyć dane pomieszczenia, tak by nie doprowadzić do powstania wilgoci, która może pojawić się po kilku miesiącach od zamieszkania w danym budynku. Ogrzewanie powinno następować tak samo, jak to się dzieje w przypadku pomieszczeń, w którym wilgoć się już pojawiła.