Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Udostępnij na:

     Plama z czerwonego wina zawsze budzi przerażenie. Wygląda bowiem tak, jakby za żadne skarby nie dało jej się usunąć. Niestety, takie plamy najczęściej dopadają nas przy okazji wystawnych i poważnych uroczystości, gdy ktoś lub też my sami wylejemy na siebie kieliszek wina. Wystarczy chwila nieuwagi czy zbyt emocjonalna gestykulacja, by nasza piękna kreacja lub też markowy garnitur wyglądał nieciekawie. Nie należy się jednak załamywać, ponieważ plamy z wina to nie jest aż taka wielka tragedia. Co więcej, tego typu plamy można nawet usunąć ze starych rzeczy.

     Jeśli w domu, na dnie szafy, znajduje się ubranie, które przez obecność plamy z czerwonego wina spisaliśmy na straty, to możemy po nią sięgnąć i przywrócić jej pierwotny wygląd. Oprócz plam na ubraniach bardzo często zdarza się tak, że czerwone wino ląduje na obrusie, na przykład w czasie świąt. Niezależnie od tkaniny, opisane poniżej metody mogą służyć do usuwania plam z wina z bardzo różnych powierzchni.

     Sposób, którego będziemy używać do usuwania plam z danych tkanin jest zależny przede wszystkim od tego, czy jest to nowa czy też stara plama. Na początku skupmy się jednak na usuwaniu plam z czerwonego wina, które powstały w niedawnym czasie. W takim przypadku wskazane jest by działań bardzo szybko i zająć się usuwaniem plamy niedługo po tym, jak została wykonana. Być może okaże się to dziwne, ale taką świeżą plamę najlepiej jest ponownie zalać winem. Jednak w tym przypadku używamy białego wina lub też szampana. Po zalaniu plamy należy wrzucić tkaninę do pralki i ją wyprać. Ważne jest jednak to, aby biały alkohol wylewać bezpośrednio na plamę, a nie na całą bluzkę czy obrus. Po pierwsze jest to marnotrawstwo, a po drugie reszta tkaniny jest niezabrudzona, więc nie ma sensu tworzyć na niej plam z białego wina czy szampana.

     Kolejnym sposobem na usunięcie nowej plamy z czerwonego wina jest wymoczenie danego materiału w kąpieli wodnej, do której został dodany amoniak. Amoniak stosujemy jednak tylko i wyłącznie do rzeczy kolorowych. Jeśli chodzi o białe rzeczy to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie namoczenie w roztworze wykonanym ze spirytusu. Wystarczy jeśli wymoczymy tkaninę przez około godzinę, a następnie normalnie wypierzemy z dodatkiem proszku do prania.

     Najpopularniejszym sposobem usuwania plam z wina powstałych przed chwilą jest obwite posypanie plamy solą. Działa to w ten sposób, iż sól wchłania wodę z wina, ale przede wszystkim jego barwnik. Sprawdzi się to w przypadku białych tkanin, gdyż od razu będziemy mogli dostrzec efekty naszych działań. Po posypaniu nie należy jednak wrzucać materiału od razu do pralki, ale intensywnie go wypłukać w ciepłej wodzie. Dopiero po tej czynności można wyprać daną rzecz.

     Często jednak zaniedbujemy natychmiastowe pozbycie się plamy i porzucamy usuwanie czerwonego wina z bluzki czy też z obrusu. W ten sposób plamy się starzeją i coraz bardziej przyzwyczajają się do nowej tkaniny. Jednak i na to są sposoby i to skuteczne, nawet jeśli większość osób nie wierzy w to, że można pozbyć się starych plam z czerwonego wina. Dłużej zalegające plamy najlepiej potraktować jest ciepłą wodą oraz mydłem, jednak dodając do niej trochę amoniaku. Działa to podobnie jak w przypadku świeżych plam, jednak jest to skomasowany atak, który najlepiej stosować właśnie do starszych plam. Tkaninę ręcznie przepieramy właśnie w takiej mieszance, a następnie pierzemy w pralce.

     Inną metodą na pozbycie się starych plam jest zastosowane kremu do golenia. Należy nałożyć go bezpośrednio na plamę i pozostawić na 5 lub 10 minut. Po upływie tego czasu należy krem spłukać, a cały materiał wyprać.

     Oczywiście najlepiej stosować metody zapobiegawcze i nie dopuścić do poplamienia winem. Najlepiej jeśli pijemy na siedząco, nie gestykulując przy tym zbyt gwałtowanie. Zamiast bawełnianego obrusu na czas przyjęcia czy uroczystości z czerwonym winem najlepiej położyć biały, zmywalny obrus, z którego można usunąć plamę, nawet z czerwonego wina, w zaledwie kilka chwil i pozbawić się problemów późniejszego prania.