Jak usunąć zapach moczu kota lub psa?

Udostępnij na:

     Decyzja o zakupie psa lub kota do domu jest najczęściej bardzo przemyślana i długoterminowa. Rzadko kto podejmuje taką decyzję spontanicznie, ponieważ odpowiedzialność za zwierzaka jest ogromna. Zdecydowaliśmy się więc na zakup szczeniaczka lub kotka. I dopiero w tym momencie zaczynają się problemy. Taki mały zwierzak, który ma dopiero kilka tygodni nie jest jeszcze do końca w stanie panować nad swoimi reakcjami organizmu. Nawet przy częstym wychodzeniu na dwór czy też wsadzaniu do kuwety, zdarza się, że nasz pupil odda mocz w domu.

     Najczęściej odbywa się to na dywanie lub na panelach podłogowych. Kilkukrotne zostawienie moczu przez naszego zwierzaka skutkuje tym, że zapach przesiąka w dywan lub też w podłogę. Czasami dzieje się tak także ze starszymi zwierzakami, które są chore lub słabe i oddają mocz właściwie pod siebie. Jak jednak pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu moczu, który unosi się w całym mieszkaniu? Istnieje kilka sposób, dzięki którym uporanie się z tym problemem będzie łatwe i przyjemne.

     Na początku jednak warto podjąć się wysiłku nauki własnego pupila załatwienia się w odpowiednich miejscach. Kota od początku należy uczyć tego, że załatwia się w kuwecie. Ważne jest to, by kuweta stała w jednym miejscu, tak by kot mógł się do niej przyzwyczaić. Kota znacznie łatwiej przyzwyczaić do załatwiania się w kuwecie, ponieważ jest to dla nich od początku naturalna czynność. W stosunku do psa wskazana jest większa doza cierpliwości. Na początku jednak warto na tydzień lub dwa zwinąć wszystkie dywany i położyć gazety, tak by ewentualny mocz nie zostawał w tkaninie czy na podłodze.

     Jeśli jednak zdarzy się tak, że nasz pies czy kot załatwi się na dywan to zapach jest zawsze nieprzyjemny, a co gorsza utrzymuje się przez bardzo długi czas i jest się go trudno pozbyć. Czasami może dojść nawet do sytuacji, gdzie pies obsika kanapę czy fotel, więc tym bardziej jest to sprawa, której trzeba się jak najszybciej pozbyć. Po wsiąknięciu moczu, zapach będzie na tyle intensywny, że zacznie przeszkadzać nam oraz naszym gościom. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można pozbyć się tych nieprzyjemnych plam oraz unoszącego się zapachu moczu.

     Najprostszym sposobem jest oczywiście wypranie dywanu za pomocą specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu moczu. Jednak jeśli sytuacja powtarza się co jakiś czas, to jest to dość uciążliwe, ponieważ za pranie trzeba sporo zapłacić, poza tym należy poczekać aż dywan wyschnie, co również trwa sporą ilość czasu. Poza tym plamy są najczęściej miejscowe, dlatego jeśli dywan jest czysty to częste prania mogą zniszczyć jego formułę. Warto więc zastosować środki, które można użyć tylko na tej części dywanu, która została zabrudzona przez naszego pupila.

     Jednym ze sposobów jest przygotowanie specjalnej mieszanki ma bazie octu, wody oraz sody oczyszczonej. Tak przygotowaną mieszaninę należy wetrzeć w to miejsce, które zostało zainfekowane moczem zwierzaka. Należy wetrzeć tą mieszankę, a następnie spłukać się wodą. Warto użyć jeszcze papierowych ręczników, które nieco zabiorą wodę z naszej tkaniny.

     Kolejnym sposobem jest także użycie wody utlenionej, czyli nadtlenku wodoru. Tutaj należy jednak nieco uważać, ponieważ woda utleniona może działać wybielająco na niektóre tkaniny, szczególnie te delikatniejsze, które są zlokalizowane na kanapach czy fotelach.

     W skrajnych przypadkach można użyć także wybielacza do tkaniny, który usunie plamy oraz przede wszystkim zapach moczu. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać te środki, które przeznaczone do tkanin kolorowych. Do tego można również używać papierowych ręczników, które zbiorą resztę środków i nie pozwolą im wsiąknąć zbyt głęboko. Do usunięcia zapachu moczu można także użyć gotowych środków, które są dostępne w sklepach z detergentami lub też w obiektach z artykułami dla zwierząt. W tych ostatnich obecne są nawet specjalne środki w postaci sprayów, które pozwalają całkowicie wyeliminować nieprzyjemny zapach, który pozostawił nasz pupil.

     Mocz jest dość specyficzną substancją, dlatego aby się go pozbyć należy czasami użyć dość drastycznych środków. Warto jednak używać tych środków, które mamy dostępne w domu. Z pewnością znajdziemy w nim płyn do płukania jamy ustnej. Tego typu płyny są sporządzone na bazie specjalnych składników, które pozwalają całkowicie wyeliminować zapach moczu i pozostawić czyste i pachnące miejsce. Płyn do płukania ust należy jednak nieco rozcieńczyć razem z wodą, ponieważ występując samodzielnie może okazać się zbyt żrący dla naszej zabrudzonej tkaniny.

     Czasami najprostsze rozwiązania mogą być najbardziej skuteczne, dlatego warto plamę potraktować po prostu wodą z mydłem, najlepiej szarym. Rozpuszczenie mydła w sporej ilości wody pozwoli nam uzyskać papkę, którą nakładamy na plamę. Zostawiamy ją na pięć lub dziesięć minut, by następnie obficie spłukać dane miejsce letnią wodą. Można do tego celu użyć gąbki, która wchłonie zbyt duże ilości wody i pozwoli się pozbyć nieprzyjemnego zapachu.