Jak zwalczyć mole?

Udostępnij na:

     Nawet najbardziej starannie wytrzepane i pielęgnowane rzeczy mogą mieć przykre przygody z molami. Jeśli dobrze wietrzymy czy też pierzemy ubrania to może się wydawać, że ten problem nie będzie nas dotyczył. Niestety zdarza się także w takich przypadkach, że fruwające mole osadzają się na naszych ubraniach i ciężko jest się ich pozbyć.

     Najlepszą radą jest oczywiście częste przeglądanie szafek czy też dużych szaf, w których znajdują się ubrania. Należy porządnie je skontrolować i jeśli tylko zauważymy podejrzane larwy lub też jajeczka, to musimy natychmiast je usunąć, by nie doprowadzić do wyklucia się mola. Miejsce, w którym odkryliśmy larwy warto zabezpieczyć, aby problem ten nie był nawracający. Przede wszystkim możemy to miejsce lekko zwilżyć, a następnie przeprasować za pomocą żelazka. Oczywiście, aby nie uszkodzić danej faktury mebla wykonujemy to przez dość grubą i lnianą ściereczkę. Warto te miejsce przetrzeć również terpentyną, którą można także umieść w tych miejscach, które są przez nas podejrzewane o możliwość pojawienia się moli.

     Larwy mogą pojawiać się nie tylko w szafach, ale w całym naszym domu. Częstym miejsce, którym upodobały sobie mole są także dywany. Aby pozbyć się ich z tego miejsca, należy je dokładnie odkurzyć, a następnie wyszczotkować za pomocą przyrządów przeznaczonych do dywanów. W tym przypadku także stosujemy konieczne zabezpieczenia, czyli na tym obszarze dywany, na którym znajdowały się larwy układamy kawałek ściereczki lub też Płotna, które nawilżamy wodą razem z octem. Przeprasowujemy całą ściereczkę jednak dość delikatnie, by nie doprowadzić do zbytniego sprasowania włosia dywanu.

     Możemy również w bardzo prosty sposób zabezpieczyć nasze szafy przed nalotem moli. Posłuży nam do tego skórka uzyskana z cytryny. Wkładamy taką skórkę w woreczek z gazy i zawieszamy w szafie miedzy ubraniami.

Kolejną metodą jest także włożenie do szafek kamfory, który odstrasza mole i wypędza je z danego mebla.

Dobrym rozwiązaniem są także gałązki z mięty, macierzanka czy tez igły sosnowe. Wszystkie te przedmioty po zamknięciu w szafie wydzielają bardzo specyficzne zapachy, które niezbyt podobają się molom, a dzięki temu możemy pozbyć się ich na długo czas. Poza tym, w szafie będzie panował świeży i ładny zapach. Pamiętajmy jednak, by co jakiś czas wymieniać te przedmioty, ponieważ tracą one swoją świeżość, a tym samym swoje magiczne zdolności odstraszania moli.

     Moli można się pozbyć przede wszystkim za pomocą intensywnych zapachów. Dobrym rozwiązaniem jest więc też farba drukarska, która okazuje się zabójcza dla moli. Oczywiście można także zastosować gotowe środki, które dostępne są w sklepach z detergentami lub w supermarketach. Sa one dostępne w bardzo różnych formach i kształtach, dlatego każdy z pewnością dostosuje coś odpowiedniego dla siebie. Można je stosować w formie zawieszki miedzy ubrania lub też specjalnych kulek, które umieszczamy na dnie lub na półkach w szafie. Co jakiś czas niestety przyjdzie nam ponownie walczyć z molami, ponieważ mają one tendencję do wracania w dane miejsca.