Jałowiec, Jałowiec pospolity. Jak dbać? Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Jałowiec pospolity jest także znany jako jodłowiec. Jest bardzo popularnym, dwupiennym krzewem iglastym. Może on osiągać duże rozmiary. Należy do rodziny cyprysowatych. Igły jałowca wyrastają w grupkach po trzy i charakteryzują się wąskim kształtem. Szyszkojagody są kuliste i zielone. Dojrzewają w drugim roku od pojawienia się. Wówczas stają się bardziej zdrewniałe i przyjmują fioletowy kolor.

     Jałowiec pospolity wymaga gleby zakwaszonej i jałowej, a także piaszczystej. Rośliny te bardzo dobrze rozwijają się właśnie na glebach ubogich i suchych. W kwestii odczynu podłoża, jałowce również są bardzo tolerancyjne. Należy jednak pamiętać odpowiednim, regularnym podlewaniu. W początkowej fazie rozwoju należy podlewać i nawozić roślinę regularnie. W miarę wzrostu należy ostrożnie i stopniowo ograniczać te pielęgnacyjne zabiegi. Cięcia powinny być formujące, odmładzające i prześwietlające. Trzeba przyznać, że jałowce to rośliny, które bardzo dobrze znoszą obcinanie pędów. Wymaga stanowiska słonecznego. Owoce jałowca, które posiadają właściwości lecznicze i przyprawowe, należy zbierać późną jesienią, czyli w październiku. Następnie trzeba suszyć je w ciepłych i przewiewnych pomieszczeniach. Istnieje wiele odmian jałowca, między innymi odmiany wysokie, takie jak jałowiec chiński, czy też pospolity. Można także spotkać odmiany płożące jałowców i odmiany o niebieskim zabarwieniu igieł, jak na przykład jałowiec skalny, łuskowy. Jałowiec jest wrażliwy na niskie temperatury, zatem trzeba zapewnić mu stanowisko osłonięte przed wiatrem.

     Bardzo dobrym sposobem na właściwą pielęgnację jałowca jest również ściółkowanie. Ściółka z trocin czy też z kory wpłynie bardzo korzystnie na rozwój rośliny, ponieważ będzie ograniczała parowanie wody. Należy pamiętać o doglądaniu, czy jałowiec nie został zaatakowany przez szkodniki lub choroby.