Jukka, Juka doniczkowa – Yucca. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Juka doniczkowa jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Indii. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest krzepka budowa i stosunkowo nieduże wymagania. Juka doniczkowa kwitnie niezmiernie rzadko.

Uprawa

     Roślina wymaga jasnego i słonecznego stanowisko. Powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych co najmniej przez trzy godziny w ciągu dnia. Ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia, w którym znajduje się juka. Jeśli jest ono często wietrzone, to temperatura otoczenia może przekraczać wartość 24oC. Minimalna akceptowalna temperatura otoczenia to 10 oC. Rozmnażanie juki doniczkowej następuje poprzez nasiona, które należy wysiać w okresie lutego i marca. Należy użyć w tym celu mieszanki ziemi kwiatowej i piasku, którą następnie pokrywa się warstwą ziemi o grubości kilku centymetrów. Nasiona wymagają wysokiej wilgotności, przycienionego stanowiska i temperatury otoczenia wynoszącej około 21 oC. Gdy wyrosną siewki, rośliny należy przenieść w bardziej oświetlone słońcem miejsce. Po mniej więcej trzech miesiącach, sadzonki powinny mieć kilka centymetrów wysokości. Wtedy należy przesadzić je do doniczek. Kiedy juka osiąga dojrzały wiek, traci swój urok. Wówczas można uzyskać z niej sadzonki, niestety kosztem zniszczenia rośliny. Należy wyjąć roślinę z doniczki i położyć na twardym, stabilnym podłożu, a następnie przeciąć ją na kawałki, w ten sposób, aby każdy z nich miał co najmniej jedno oczko. Miejsca przecięcia należy posypać hormonalnym preparatem mającym właściwości ukorzeniające. Należy umieścić je w podłożu, żeby końcówki nie dotykały dna pojemnika. W przeciwnym razie korzenie nie będą rosły. Zabieg należy przeprowadzać wiosną, w wilgotnym, przycienionym miejscu, w którym temperatura otoczenia wynosi około 24 oC – 27 oC. Kiedy sadzonki będą posiadały system korzenny, powinny pojawić się nowe pędy. Wówczas juki trzeba przesadzić do osobnych doniczek.

Pielęgnacja

     Nawożenie juki powinno odbywać się raz na cztery tygodnie. Juka doniczkowa powinna być na wiosnę każdego roku przesadzana do większej doniczki, żeby zrównoważyć ciężar pnia rośliny. Gdy dolne liście juki żółkną, to znak zbyt małej ilości światła. Wówczas uszkodzone liście trzeba usunąć i zapewnić roślinie więcej światła.

Podlewanie

     W okresie intensywnego wzrostu, czyli od kwietnia do października, należy podlewać jukę doniczkową często, jednak w ten sposób, aby nie stała w wodzie. W pozostałe miesiące roku należy ograniczyć nawadnianie do minimum. Jeśli dozowanie wody będzie zbyt duże, system korzenny zacznie gnić, a liście więdnąć. W takiej sytuacji należy dostarczyć roślinie stosowny środek przeciwgrzybiczny.