Kalanchoe doniczkowe. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Kalanchoe doniczkowe jest rośliną pochodzącą z wyspy Madagaskar. Jej charakterystyczną cechą jest obfite kwitnienie, trwałe liście i kwiatostanem typu baldach. Obecnie można spotkać kalanchoe, którego kwiaty przyjmują barwy biel, czerwień, róż i żółć. Istnieje kilka odmian tej rośliny doniczkowej. Kalanchoe tomentosa posiada lancetowate i grube liście, które przyjmują barwę od bieli po ciemny brąz, w zależności od tego czy ma dostęp do światła. Im większe działanie promieni słonecznych, tym liście są bardziej brunatne. Inną odmianą jest kalanchoe blossfeldiana, która ma bardzo duże wymagania, ale dzięki hodowli sterowanej może kwitnąć przez cały rok.

Uprawa

     Kalanchoe doniczkowe wymaga jasnego stanowiska, lecz należy zauważyć, że posiada ona zdolność adaptacyjną do warunków, jakie panują w jej środowisku. Bardzo korzystny wpływ na obfitość kwitnienia ma obniżona temperatura powietrza. Najlepiej kalanchoe rozwija się, gdy temperatura otoczenia wynosi od 20 do 23 ºC. Nie powinna ona wynosić mniej niż 15 ºC. Kalanchoe wymaga dostępu do światła co najwyżej 10 godzin dziennie. Jeśli zostanie to zaniedbane, to roślina nie zakwitnie. Przesadzanie należy wykonywać na wiosnę, najlepiej co dwa lata. Podłoże powinno być przepuszczalne z warstwą próchnicy z niewielką domieszką piasku. Odczyn podłoża powinien wynosić około 6 – 6,5 pH. Rozmnażanie można wykonać poprzez sadzonki pobrane z liści, pędów i wierzchołków, ale także nasion. Sadzonki należy pobierać w okresie maja i czerwca, a następnie pozostawić do przeschnięcia na kilka dni. Następnie trzeba je ukorzenić. Nasiona należy wysiać na wiosnę i nakryć pojemnik szybą, bez przysypywania ich.

Pielęgnacja

     Jak już zostało wspomniane, kalanchoe wymaga światła tylko przez część dnia, dlatego też należy nakrywać ją co jakiś czas kartonem. Nosi to nazwę zabiegu zaciemniania i powinien trwać przez mniej więcej 4 – 8 tygodnie, po 14 godzin dziennie. Jeśli zostanie to zaniedbane, roślina umrze. Aby przedłużyć okres kwitnienia, należy obciąć łodygi ze zwiędłymi kwiatami. Należy być ostrożnym, jeśli chodzi o nawadnianie podłoża, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Podlewanie

     Kalanchoe doniczkowe należy do sukulentów, a zatem ma zdolność magazynowania wody. Nie należy zatem podlewać tej rośliny obficie. Nawadnianie powinno nastąpić wtedy, gdy powierzchnia ziemi jest przeschnięta. Najlepiej dozować umiarkowane dawki wody raz w tygodniu. Zimą, kiedy roślina jest w okresie spoczynku, należy jeszcze bardziej ograniczyć podlewanie. Do podlewania trzeba stosować miękką wodę. Najlepiej przygotować wieczorem przegotowaną wodę i podlać roślinę rano, gdy ta będzie już miała temperaturę pokojową.