Katleja doniczkowa (storczyk) – Cattleya. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Storczyki należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Katleja doniczkowa również zalicza się do ich rodziny. Chociaż nie jest łatwa w hodowli to jednak warto podjąć starania, aby zapewnić jej idealne warunki, ponieważ odwdzięczy się nam cudownymi kwiatami, którym nie dorówna żadna inna dekoracja pomieszczenia. Naturalnym obszarem występowania katlei jest Ameryka Południowa. Należy do grupy roślin epifitycznych, czyli takich, które rosną na innych roślinach, ale nie są wobec nich pasożytami. Odżywiają się na własny rachunek. Z bulwy wyrastają duże liście – grube i skórzaste. Kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi wyłaniającej się z pochewki liściowej. Zaliczają się do najbardziej efektownych okazów spośród wszystkich storczyków. Kolor płatków jest bardzo wyrazisty fioletowo-różowy. Najczęściej pośrodku pojawiają się elementy o żółtej barwie. Wielkość kwiatów jest znaczna i może wynosić nawet 15 cm.

Uprawa, pielęgnacja

     Potrzeba dużej dawki światła nie jest równoznaczna z koniecznością wystawiania tego storczyka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poleca się ustawianie katlei na parapetach od strony wschodniej. Najkorzystniejsze jest rozproszone światło. Roślina lubi ciepło. W okresie wiosenno-letnim powinna stać w temperaturze około 20°C. W zimie trzeba zapewnić jej temperaturę niewiele niższą na poziomie około 17°C. Wilgotność powietrza powinna być wysoka. Jest to typowa roślina tropikalna rozwijająca się w cieple i wilgoci. Z tego względu bez obaw możemy ją zraszać. Dbajmy jednak o to, aby nie spadały na nią duże krople wody. Najlepiej służy jej wodna mgiełka ze spryskiwacza. W okresie wegetacji i wzrostu roślina potrzebuje nawożenia. W tym celu używamy rozcieńczonego nawozu. W okresie spoczynku przestajemy dostarczać jej dodatkowych składników odżywczych. Katleję uprawiamy w specjalnej ziemi dla storczyków. Częste przesadzanie jej nie służy. Roślinę przenosimy do nieco większej doniczki dopiero, gdy wyraźnie widać, że zaczyna jej brakować miejsca w dotychczasowej doniczce. Przy dobrej pielęgnacji kwiatów możemy się spodziewać zazwyczaj jesienią. Pojawiają się na przełomie października i listopada. Jednak może się zdarzyć, że obsypie się kwiatami dopiero po kilku latach hodowli. Sporo zależy od naszego wkładu w jej uprawę i pielęgnację, ale często jest to także łut szczęścia.

Podlewanie

     Decydując się na uprawę katlei musimy wiedzieć, ile wody potrzebuje. Roślina nie może być podlewana nadmiernie. Podlewamy ją tak, aby podłoże było lekko wilgotne. Kolejne dostarczenie wody powinno nastąpić dopiero, gdy ziemia wyraźnie przeschnie. Storczyki podlewamy miękką wodą, najlepiej przegotowaną i odstaną.