Korniki. Sposoby walki z kornikami. Zapobieganie, zwalczanie.

Udostępnij na:

     Korniki to chrząszcze kilkumilimetrowych rozmiarów, którą żyją w środowisku leśnym, a dokładniej w drewnie różnych drzew i pod samą korą. Korniki drążą otworki i tak zwane chodniki w drewnie. Charakteryzuje się stukot i trzask, który wydobywa się spod drewna.

Najczęściej spotykane

     Do najczęściej spotykanych korników, które niszczą drzewa i drewno, zalicza się: Kołatka, Spuszczela pospolitego, zwanego inaczej domowym, Tykotka Pstrego, Wyschlika grzebykorożnego i Miazgowca.

Jeśli chodzi o kornika domowego, jest on bardzo trudny do usunięcia z drewna, które już zainfekował, dlatego że larwy, które wydaje, niszczą drewno w bardzo szybkim tempie. Występują tylko i wyłącznie w drzewach iglastych. Jeżeli chodzi o Tykotka, występuje on początkowo w drewnie zawilgoconym, a następnie w dość suchych elementach drewnianych. Ostanie dwa z kolei, to mistrzowie parkietów, które wykonane są z drzew liściastych.

Ich znaczenie

     Korniki zazwyczaj atakują drzewa, które są dość słabe i chore, dlatego też nazywane są szkodnikami wtórnymi. Ich liczebność jest tak duża, że nie jest się w stanie odszukać ich wszystkich i zapobiegać ich pojawianiu się. Oczywiście leśnicy robią wszystko, by znajdować populacje tych szkodników i wywozić takie drzewa, zanim jeszcze nie zdążą z nich wydobyć się kolejne pokolenia tych okropnych dla drzew szkodników. Korniki kontroluje się przy pomocy pułapek z syntetycznym feromonem agregacyjnym.

Zapobieganie

     Oczywiście nie ma określonego sposobu zapobiegania tym natrętnym szkodnikom. Jedynym wyjściem jest odpowiednia profilaktyka. Za pomocą specjalnych feromonów, należy wyłapywać poszczególne gatunki i zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.

Zwalczanie

     Aby ochronić drzewo, a dokładniej wyleczyć je od korników, stosuje się różnego rodzaju preparaty, które ekspresowo zabijają je i zapobiegają tym samym, dalszemu ich rozwojowi. Jeśli znajdują się głęboko drzewie, można takie preparaty, wstrzyknąć za pomocą strzykawek. Preparaty takie nie są szkodliwe dla otoczenia, mają bezwonny zapach, docierają do miejsc trudno dostępnych, a przy tym dają szybki i długotrwały efekt rezydualny, który działa na te owady i ich larwy.