Krasnokwiat doniczkowy (Kranokwiat Katarzyny, Białokwiatowy). Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Krasnokwiat Katarzyny jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Posiada charakterystyczne długie liście, które wyrastają z bulw i przekształcają się w grube ogonki tworzące łodygę. Ma ona barwę zieloną, a nierzadko jest pokryta plamami w kolorze purpury. W czasie lata z liści wyrasta łodyga o grubym i długim kształcie, na końcu której znajduje się pąk kwiatów umieszczonych na cienkich szypułkach. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, które po dojrzeniu zyskują barwę jaskrawej czerwieni. Krasnokwiat biało kwiatowy z kolei posiada liście o nieco szerszym i grubszym kształcie oraz o ciemnozielonej barwie. Brzegi liści są pokryte meszkiem i wyrastają parami z bulwy o spłaszczonym kształcie. Kwiatostany są osadzone na łodygach grubych i stosunkowo krótkich. Przyjmują postać kul z nitek o barwie biało – żółtej. Kwitnienie następuje przeważnie w okresie letnim, w czerwcu.

Uprawa

     Sadzenie bulw następuje w marcu. Należy użyć ziemi kompostowej z niewielką ilością piasku. Krasnokwiat Katarzyny wymaga słonecznego stanowiska, niemniej jednak latem, gdy następuje okres upałów, należy zapewnić jej nieco cienia. Roślina powinna być co roku przesadzana w marcu. Rozmnażanie krasnokwiatu Katarzyny następuje poprzez nasiona. Należy wysiać je do piaszczystego podłoża na koniec marca i zapewnić im dużo słońca i ciepłą temperaturę. Kiedy pojawią się pierwsze 2 lub 3 listki należy przesadzić je do pojedynczych pojemników wypełnionych żyzną ziemią. Młode rośliny powinny być przechowywany przez cały rok w ciepłym pomieszczeniu. Po okresie około trzech lat krasnokwiat zaczyna kwitnąć.

     Krasnokwiat białokwiatowy ma nieco mniejsze wymagania. Należy zapewnić roślinie ciepłe i słoneczne stanowisko. Przesadzanie rośliny następuje dopiero wówczas, gdy pojemnik jest już zbyt mały. Rozmnażanie krasnokwiatu następuje poprzez boczne odrosty, które należy odejmować podczas przesadzania rośliny.

Pielęgnacja

     Krasnokwiat Katarzyny należy nawozić raz w miesiącu używając nawozu uniwersalnego. W połowie grudnia należy zapewnić roślinie temperaturę otoczenia wynoszącą około 10 ºC – 15 ºC. Krasnokwiat białokwiatowy może być utrzymywany na tym samym stanowisku, w którym panują cały czas takie same warunki związane z temperaturą i ilością światła przez cały rok, nawet w okresie zimowym.

Podlewanie

     Kiedy krasnokwiat Katarzyny wypuści pierwszy liść, należy obficie ją podlewać. W okresie jesieni powinno się stopniowo ograniczać podlewanie, ponieważ krasnokwiat Katarzyny przechodzi wówczas w stan spoczynku. W połowie grudnia należy zacząć nawadniać podłoże raz na 3 lub 4 tygodnie. Krasnokwiat białokwiatowy wymaga intensywnego podlewania w czasie lata. Po przekwitnięciu należy zacząć stopniowo ograniczać podlewanie, aby w czasie zimy skąpo dozować roślinie wodę.