Kroton doniczkowy – Codiaeum. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Kroton doniczkowy jest roślin, która pochodzi z Indonezji i Polinezji. Należy do grupy roślin zwanych wiecznie zielonymi krzewami. Charakterystyczną cechą krotona doniczkowego jest to, że posiada różnorodnego kształtu liście. Mogą one przyjmować kształt wąski, szeroki, a nawet spiralny. Z reguły są wielobarwne i błyszczą, sprawiając wrażenie, jakby były pokryte lakierem. Walorem estetycznym krotona doniczkowego są jego kolory. Przyjmuje barwę zieloną, czerwoną, białą, różową, żółtą lub brązową. Jeśli ma zapewnione dobre warunki bytowania, może zakwitnąć późną zimą lub wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że kroton doniczkowy jest rośliną trującą.

Uprawa

     Kroton doniczkowy wymaga jasnego stanowiska, lecz nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli nie ma zapewnionej dostatecznej ilości światłą, jego liście blakną i stają się zielone. Temperatura otoczenia powinna wynosić niezmiennie przez wszystkie miesiące około 18 ºC – 20 ºC. W przypadku, gdy temperatura jest zbyt niska, liście są uszkodzone i opadają, zatem roślina nie przechodzi poprawnie okresu spoczynku. Optymalnym podłożem dla krotona doniczkowego jest substrat torfowy z domieszką piasku, ziemi liściowej i ziemi wrzosowej. Rozmnażanie krotona następuje poprzez sadzonki wierzchołkowe. Należy je ukorzeniać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura wynosząca około 25 ºC – 30 ºC i przykryć folią lub szkłem. Przesadzanie należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli gdy korzenie nie będą miały już miejsca na swobodne rozwijanie się.

Pielęgnacja

     Roślina powinna być nawożona w sposób umiarkowany od początku wiosny do końca lata. Nie należy dopuścić do zbyt niskiej wilgotności powietrza, ponieważ sprzyja to chorobom rośliny. Kroton doniczkowy jest narażony na występowanie szkodników takich jak wełnowce, tarczniki, wciornastki i przędziorki. Ponadto roślina nie powinna stać w wodzie. Po podlaniu należy zapewnić dobry odpływ cieczy, ponieważ zbytnia wilgoć powoduje gnicie systemu korzennego.

Podlewanie

     Kroton powinien być podlewany obficie w okresie od wiosny do końca lata, w ten sposób, aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Roślina wymaga zraszania ciepłą i miękką wodą w czasie zimy, kiedy wskutek ogrzewania pomieszczenia powietrze w nim jest suche. Spryskiwanie rośliny zapobiegnie występowaniu chorób i opadnięciu liści z dolnych części krotona doniczkowego.