Leszczyna (orzech laskowy). Sadzenie, uprawa, przycinanie, pielęgnacja leszczyny. Na co zwracać uwagę?

Udostępnij na:

     Smaczne leszczynowe orzechy najlepiej smakują prosto z drzewa. Zamiast szukać ich w lesie lepiej pomyśleć o własnej leszczynie.

Sadzenie

     Dzikie występowanie leszczyny dowodzi faktu, że dobrze znajduje się w polskim klimacie. Nie ma szczególnych wymagań odnośnie gleby. Wyrasta nawet na glebie podmokłej i piaskowej. Szczególnie dobrze zaaklimatyzowała się po południowo-zachodniej stronie kraju. Odczyn gleby powinien oscylować w przedziale pomiędzy pH 6,0 a 7,0. Lubi ciepłe stanowiska osłonięte od mocniejszych wiatrów. Prawidłowo wyglądająca sadzonka powinna mieć pęd główny o wysokości około 80 cm i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić 2,5 do 3 m.

Uprawa i przycinanie

     Leszczyna nie jest zbyt wymagająca pod względem uprawy. Nie wymaga szczególnego przycinania. Wystarczy od czasu do czasu obciąć kilka gałązek, aby drzewko nie rozrosło się nadmiernie. Jeśli oczekujemy udanych zbiorów orzechów to zadbajmy jednak, aby gleba była dobrze nawożona. Do nawożenia leszczyny używa się naturalnych nawozów takich jak kompost i obornik oraz nawozów mineralnych. Plonów możemy się spodziewać dopiero po okresie 8 a nawet 10 lat. Rozmnażanie tej rośliny nie jest zbyt skomplikowane. Młode pędy dogina się do ziemi, a następnie przysypuje ziemią. Mniej więcej na przestrzeni jednego lub dwóch lat pędy zapuszczają korzenie. Wtedy odcinamy je od drzewa-matki.

Pielęgnacja

     Orzechy laskowe niestety łatwo ulegają robaczywieniu. Największe zagrożenie dla nich stwarza słonkowiec orzechowiec wraz ze swoimi larwami. W celu jego eliminacji stosuje się Trebon 10 SC, Sumithion Super 1000 EC i Owadofos 540 EC. Leszczynę atakuje również misecznik śliwowy. Aby zapobiec jego pojawieniu się ogrodnicy sięgają po specjalne preparaty olejowe. Niestety nie są to jedyne pasożyty, które mogą udaremnić nasze próby wyhodowania zdrowego drzewka. Wśród pozostałych wyróżniamy szarą pleśń oraz moniliozę. W celach ochronnych leszczyny spryskuje się wyciągiem z pokrzywy.

Na co zwracać uwagę?

     Przy sadzeniu leszczyny zwróćmy uwagę, aby sadzonki nie zostały zakopane zbyt głęboko. Najlepiej, gdy dołek jest troszkę większy niż system korzeniowy. Pamiętajmy również, aby sadzonki nie znajdowały się zbyt blisko siebie.