Lilia doniczkowa. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Uprawa lilii doniczkowej w Polsce nie jest popularna, chociaż doceniamy ich niezwykła urodę oraz przepiękne, kolorowe kwiaty. Zazwyczaj rośliny, jakie pojawiają się w sklepach to produkt importowany. Uprawa lilii nie jest dobrze znana, chociaż jej popularność wzrasta.

Jaką odmianę wybrać?

     Aby uprawiać lilię doniczkową należy wybrać właściwe odmiany, najlepiej odmiany karłowate, znawcy tematy zalecają dobranie odmian lilii azjatyckich, do której zalet należy zaliczyć krótki okres uprawy, pojawienie się dużej ilości kwiatów, piękne kolory oraz pąki, które skierowane są ku górze. Poza tym te odmiany charakteryzują się niska ceną cebulki oraz tolerancją na niskie temperatury. Odmiany orientalne lilii są w porównaniu z azjatyckimi bogatsze w kwiaty, które są duże, przepięknie pachną, a także mają zaletę, że rozwijają się dużo wolniej niż odmiany azjatyckie. Olbrzymim plusem tych odmian jest też wyjątkowa trwałość, która przejawia się tym, że pąki nie opadają tak szybko wówczas, gdy zabraknie światła, ale za to potrzebują wyższej temperatury podczas uprawy.

Uprawa i pielęgnacja lilii doniczkowej

     Aby w pełni cieszyć się z uprawy lilii trzeba mieć świadomość kilku zasad jej uprawy, przede wszystkim trzeba utrzymywać właściwy jej wzrost, to znaczy ważne, aby rośliny nie były wysokie, muszą być niskie. Dlatego też stosowanie nawożenia, dużego zagęszczenia roślin powoduje przede wszystkim wydłużenie się pędów, co nie jest wskazane przy ich uprawie doniczkowej. Do uprawy lilii należy odpowiednio przygotować podłoże, w której powinny znajdować się w równych proporcjach; torf, ziemia ogrodowa, piasek. Należy zadbać o właściwy poziom ph w zależności od odmiany azjatyckiej czy orientalnej.

     W pojemnikach mogą znajdować się pojedyncze cebulki, szczególnie takich o średnicy około 12 centymetrów, w większych, które mają około 16 centymetrów sadzi się po trzy cebulki. W tym drugim wypadku, gdy sadzimy trzy cebulki trzeba skierować ich wierzchołki do boków, dzięki takiemu zabiegowi będą wyglądały ładniej. Podczas sadzenia do pojemnika wsypuje się około centymetra podłoża, nad cebule wysypuje się kilka centymetrów podłoża. Taka kompozycja daje gwarancję wytworzenia właściwego systemu korzeniowego. Przepiękne kwiaty możemy uzyskać dbając o zapewnienie kwiatom dużej ilości światła, dzięki czemu kwiaty uzyskują przepiękne kolory. Zimą uprawy doniczkowe są często oświetlane też za pomocą lamp sodowych. Latem można zadbać o cieniowanie rośliny, gdy narażone jest na zbyt dużą ilość słońca.

Podlewanie lilii doniczkowej

     Kiedy posadzimy kwiaty trzeba zadbać o ich podlewanie, nie można przesadzić a podlewaniem, dbanie o właściwą temperaturę około 13 stopni sprawi, że roślina doskonale się ukorzeni. Później, kiedy miną około 4 tygodnie temperatura powinna wzrosnąć do maksymalnie 18 stopni w przypadku odmian orientalnych oraz 16 stopni w przypadku roślin azjatyckich. Podczas uprawy lillii nie można pozwolić, aby temperatura uprawy przekroczyła 24 stopnie. Zbyt duża temperatura sprawi, że pędy się wydłużą, co nie jest wskazane w uprawie doniczkowej.