Lipa szerokolistna – Tilia platyphyllos. Jak dbać? Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

     Lipa szerokolistna to kolejne drzewo z rodziny lipowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny Europy. Występuje również w Polsce, głównie w jej południowej części. Lipa szerokolistna jest mniej powszechna niż lipa drobnolistna. Drzewo osiąga wysokość do 40 m. Posiada rozłożystą i dość gęstą koronę. Należy do roślin długowiecznych. Długość życia lipy szerokolistnej wynosi setki lat. Skrętoległe liście mają długość 7-12 cm. Mają sercowato-jajowaty kształt. Liście w dotyku są miękkie, ponieważ pokrywają je drobne włoski. Kwiaty zwisają na długiej szypułce. Są zebrane w pęczki po 2-5. Podobnie jak kwiaty innych gatunków lip przybierają barwę jasnożółtą. Są miododajne. Okres kwitnienia przypada pomiędzy czerwcem a lipcem.

     W uprawie łatwiejsza jest z pewnością lipa drobnolistna. Lipa szerokolistna potrzebuje gleby żyznej i lekkiej. Duża zawartość substancji odżywczych jest bardzo ważna. Podłoże powinno być także wilgotne. Najlepszym stanowiskiem dla lipy jest półcień. Potrzebuje ciepła, ale niekoniecznie nasłonecznienia przez cały dzień. Drzewom mogą szkodzić wiosenne przymrozki, ale w czasie zimy nie trzeba się martwić, że przemarznie. Jest rośliną mrozoodporną. Niestety nie jest odporna na działanie zanieczyszczeń powietrza. Ponadto ma licznych wrogów w postaci szkodników.

Podlewanie

     Lipa szerokolistna powinna rosnąć na wilgotnych glebach. Trzeba ją podlewać na tyle często, aby podłoże zachowało swoją wilgotność. Jest to konieczne przede wszystkim w trakcie długotrwałych upałów.