Migomat, spawarka. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Udostępnij na:

     Migomat, podobnie jak spawarka elektryczna jest urządzeniem służącym do spawania. Spawarka łączy elementy metalowe zazwyczaj poprzez dodatkowe spoiwo, jakim jest elektroda. W migomacie użyto także elektrody, ale spawanie zachodzi w osłonie gazów obojętnych. W celach ochronnych stosuje się hel, argon albo ich mieszankę. W niektórych modelach stosuje się też gazy aktywne takie jak dwutlenek węgla, tlen, wodór. Migotamy posiadają określone parametry spawania, które mogą się trochę różnić w zależności od urządzenia. Natężenie mieści się w przedziale 40-400 A, a napięcie 18-28 V. Prędkość spawania wynosi 0,2-0,5 m/min. Drut spawalniczy ma z reguły średnicę pomiędzy 0,8 a 2,4 mm. Natomiast natężenie przepływu gazu ochronnego mieści się w przedziale 12-30 l/min.

     Migomaty wykorzystuje się w przypadku spawania automatycznego lub półautomatycznego. Są bardzo przydatne w pracach montażowych oraz na liniach technologicznych. Sprzęt jest wydajny i zapewnia dobrą jakość spoiw. Nadaje się do pracy nad elementami o różnej grubości. Przy wyborze sprzętu weźmy pod uwagę jego wagę i moc. Idealnym połączeniem jest duża moc i mała waga. Najpierw jednak określmy, jakiej grubości materiały będziemy spawać. Wówczas będziemy mogli ustalić maksymalny prąd spawania, jaki będzie nam potrzebny. Nie kupujmy migomatu, na którym nie został przedstawiony cykl pracy urządzenia. W przypadku, gdy planujemy spawanie prądem przekraczającym 350 A dobrze by było wyposażyć się w model z wodnym chłodzeniem uchwytu.

Czym się kierować przy zakupie?

     To, jaki sprzęt wybierzemy zależy przede wszystkim od tego, do czego go potrzebujemy. Mniejsze wymagania będziemy mieli, jeśli potrzebujemy spawarki do zastosowania domowego. Inną wybierzemy, jeśli prowadzimy np. warsztat. Do domowego wykorzystania użytkownicy polecają często wybór migomatu, ponieważ spawanie nim jest łatwiejsze. Szczególnie poleca się go osobom, które ze spawaniem nie miały jeszcze nic do czynienia. Z reguły migomaty są nieco droższe od tradycyjnych spawarek.