Mirt doniczkowy – Myrtus. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Mirt doniczkowy jest rośliną, która pochodzi z Azji Mniejszej i rejonów wybrzeża Morza Śródziemna. Najczęściej uprawiany jest mirt pospolity, który znany stał się również pod nazwą mirtu panny młodej. Mirt doniczkowy jest bowiem uważany za symbol czystości i płodności. Mirt doniczkowy jest wiecznie zielonym krzewem. Cechą charakterystyczną tej rośliny są małe, owalne liście, które mają skórzastą fakturę. Mirt doniczkowy kwitnie od maja do lipca. Kwiatostany pojawiają się w kątach liści. Po przekwitnięciu kwiaty przekształcają się w białe lub niebieskie jadalne jagody. W warunkach domowych może osiągnąć co najwyżej metr wysokości, zaś w naturalnym środowisku osiąga często pięciokrotnie większą wysokość.

Uprawa

     Mirt doniczkowy jest rośliną, która wymaga wielu zabiegów, niemniej jednak nie jest bardzo trudna w uprawie. Mirt doniczkowy wymaga jasnego i słonecznego stanowiska, niemniej jednak bardzo dobrze rozwija się także w półcienistym miejscu. Powinno być ono przewiewne. Pomieszczenie, w których znajduje się mirt należy często wietrzyć. Mirt doniczkowy powinien mieć zapewnioną pewną przestrzeń, zatem nie powinno się go umieszczać blisko innych roślin. Optymalnym podłożem dla mirtu doniczkowego jest ziemia żyzna z dużą zawartością próchnicy. Nie powinna zawierać wapnia. Zabieg przesadzania należy wykonywać tym rzadziej, im mirt doniczkowy jest starszy. Należy posadzić roślinę mniej więcej na takiej samej głębokości niż poprzednio, gdyż w przeciwnym razie zwiędnie. Rozmnażanie mirtu doniczkowego można wykonać na przełomie stycznia i lutego oraz w sierpniu, poprzez pobranie sadzonek z wierzchołków pędów. Należy odciąć około 3 – 5 cm pędu. Sadzonki powinno się następnie posadzić w ziemi z dodatkiem piasku i przykryć szkłem. Ukorzenianie następuje po około czterech tygodniach. Ukorzenianie można także wykonać poprzez umieszczenie sadzonek w wodzie. Tę metodę wykorzystuje się jednak najczęściej w przypadku niezbyt zdrewniałych sadzonek. Innym sposobem rozmnażania mirtu doniczkowego jest rozmnażanie poprzez nasiona. Niemniej jednak kiełkowanie nasion może nastąpić nawet po dwunastu miesiącach, dlatego metoda ta jest rzadko stosowana.

Pielęgnacja

     W okresie letnim bardzo dobrze rozwija się na zewnątrz, na przykład w ogrodzie lub na balkonie. Trzeba jednak przenieść roślinę z powrotem do mieszkania, zanim nadejdą jesienne przymrozki. Wówczas rozpoczyna się okres zimowego spoczynki mirtu doniczkowego. Należy zapewnić roślinie chłodne i jasne pomieszczenie. Temperatura powietrza w okresie spoczynku nie powinna wynosić więcej niż 10 ºC. Optymalną temperaturą jest 5 ºC. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, roślina stanie się podatna na szkodniki, a liście zaczną żółknieć. Podczas okresu spoczynku mirt doniczkowy również potrzebuje dużo świeżego powietrza, dlatego pomieszczenie powinno być często wietrzone. Mirt doniczkowy powinien być nawożony raz na tydzień w sposób umiarkowany, lecz jedynie w okresie wiosny i lata. Mirt doniczkowy można formować według własnego uznania, ponieważ roślina ta bardzo dobrze reaguje na cięcie. Najlepiej zabieg ten wykonywać na wiosnę. Najlepiej nie dopuszczać do dojrzewania nasion, ponieważ wówczas mirt doniczkowy nie będzie poddany osłabieniu. Mirt doniczkowy jest narażony na atak wełnowców i tarczników. Ponadto może zachorować na chorobę grzybową zwaną chwaścikiem mirtowym. Przejawia się ona brunatno czerwonymi i purpurowymi plamami w na wierzchniej części liścia i szarawym nalotem na spodniej części liścia.

Podlewanie

     Mirt doniczkowy należy podlewać letnią i miękką wodą, zatem można wykorzystać zarówno wodę opadową, jak i odstanę. Częstotliwość podlewania zależy od tego jak szybko podłoże ulega przeschnięciu. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia podłoża. W czasie lata powinno się intensywnie nawadniać glebę. W okresie zimowego spoczynku podlewanie należy ograniczyć.