Odpowietrzenie kaloryfera. Jak odpowietrzyć kaloryfer, grzejnik?

Udostępnij na:

     O kaloryferach najczęściej przypominamy sobie wtedy, kiedy jesień zaczyna pukać w nasze okna po upalnym lecie. Jednak zanim rozkręcimy nasz kaloryfer, aby poczuć przyjemne ciepło, powinniśmy najpierw je dokładnie sprawdzić. Przede wszystkim należy skontrolować, czy nasze grzejniki nie są przypadkiem zapowietrzone. Aby odpowietrzyć kaloryfer wcale nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, ani wzywać do tej czynności fachowca. Można to zrobić całkowicie samodzielnie w kilka chwil. Mimo wszystko należy zapoznać się z zasadami i poszczególnym szeregiem czynności, jakie należy wykonać. W innym przypadku możemy nawet doprowadzić do zalania mieszkania. Jak jednak dochodzi do pojawienia się powietrza w naszych grzejnikach?

     To bardzo proste. Razem z wodą, która jest przeznaczone do ogrzewania do naszych kaloryferów dostaje się także powietrze. Jego zbyt duża ilość doprowadza do tego, że system naszego ogrzewania jest znacznie mniej efektywny. Przede wszystkim jest znacznie zimniej, a rachunki wcale się nie zmniejszają. Rozpoczęcie okresu grzewczego w naszych domach oraz mieszkaniach zawsze powinno za sobą nieć małe konserwacje. Jeśli okręcimy kaloryfer na największe obroty, a on mimo tego nie jest wystarczająco gorący, to jasny znak, że nasze kaloryfery wymagają odpowietrzenia. Czasami można też słyszeć huczenie czy też cieki wodne. Powietrze hamuje gorącą wodę na całej długości danego grzejnika, dlatego jego efektywność jest słabsza. Grzejniki w naszych domach prawie zawsze posiadają ręczne zawory, które służą do odpowietrzenia. Istnieją także tak zwane zawory automatyczne, które samoistnie się odpowietrzają i nie musimy wykonywać żadnych czynności. Jednak takie grzejniki to wciąż rzadkość, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszym domu istnieje ręczny zawór. To co nam będzie potrzebne do odpowietrzania to przede wszystkim miseczka lub kubek, klucz francuski lub też zwyczajnego, płaskiego klucza oraz ściereczkę. Kaloryfery powinny być odpowietrzone przynajmniej raz do roku. Wynika to z tego, iż dostawcy ciepła spuszczają z grzejników wodę w okresie letnim, natomiast w zimie woda jest powrotem wpompowywana do kaloryfera, a wraz z wodą dostaje się tam powietrze. Jeśli więc wiemy, że sezon grzewczy zaczął się u nas, należy skontrolować i odpowietrzyć kaloryfer.

     Po pierwsze należy odłączyć cały system centralnego ogrzewania. Dzięki temu unikniemy ewentualnych awarii i będziemy mieli pewność, że nasze działania są całkowicie bezpieczne. W tym przypadku nie wystarczy jedynie zakręcenie termostatu na najniższą temperaturę, chociaż to oczywiście też należy uczynić. Następnie należy dopasować klucz do zaworu. Zawory znajdują się z boku kaloryfera. Teraz musimy odkręcić zawór. Najlepiej wykonać to przez ściereczkę. Odkręcamy kręcąc danym zaworem w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek na zegarze. W ten sposób dokonaliśmy otwarcie zaworu. Na pewno usłyszymy syczące powietrze. Zawór powinien zostać otwarty do tej pory, aż zacznie z niego lecieć woda lub też pojawią się charakterystyczne bąbelki. Wodę zbieramy do miseczki lub kubka. Jeśli woda zaczyna lecieć to jasny znak, że odpowietrzanie się powiodło i należy teraz zakręcić zawory. Po zakończonym odpowietrzaniu należy jeszcze pamiętać o zakręceniu zaworu. Kręcimy kluczem zgodnie z ruchem wskazówek na zegarze. Konieczne jest to, by upewnić się, że mechanizm jest szczelnie zamknięty. W innym przypadku możemy dopuścić do wycieku wody z naszego kaloryfera. Jeśli wszystko jest w porządku to należy sprawdzić, czy kaloryfery dobrze grzeją. Powinny być ciepłe na całej swojej długości, a temperatura powinna odpowiadać tej, którą ustawiliśmy na termostacie. Po takim działaniu grzejnik powinien nagrzewać się w sposób równomierny.

     Odpowietrzenie kaloryferów powinno dotyczyć każdego pomieszczenia, nie zapominajmy więc o grzejnikach w łazienkach czy na korytarzach, ponieważ tam również może zbierać się zbyt dużo powietrza, które uniemożliwia prawidłowe funkcje grzewcze urządzenia i nie dostarcza należytego ciepła do pomieszczeń.