Opuncja doniczkowa Opuntia. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Opuncja doniczkowa jest jednym z kaktusów, które występują w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i Ameryce Północnej. Opuncja doniczkowa występuje w około trzystu gatunkach i odmianach. Roślina ta może być uprawiana w warunkach pokojowych, niemniej jednak niektóre odmiany opuncji doniczkowej wymagają przestrzeni. Kwitnienie w warunkach pokojowych jest spotykane tylko w przypadku niektórych odmian. Warunkiem koniecznym do tego, aby doszło do kwitnienia jest dobry dostęp do słońca przez cały czas. Wyróżnia się opuncje cylindryczne, u których można zaobserwować kwiaty występujące wzdłuż pędów, a także opuncje, które są zbudowane z płaskich członów. W ich przypadku kwiaty występują na brzegach. Okres kwitnienia przypada na czas wiosenno – letni. Niektóre z gatunków opuncji doniczkowej są odporne na niskie temperatury. Należą do nich między innymi Opuntia Rhodantha i Opuntia Rafinesqueri. W większości opuncje doniczkowe posiadają spłaszczone, okrągłe części łodyg, niemniej jednak znane są również odmiany posiadające części kuliste, a nawet walcowate. U wielu gatunków opuncji doniczkowych występują skupiska haczykowatych cierni, które noszą nazwę glochidiów.

Uprawa

     W okresie letnim opuncja doniczkowa wymaga dobrze nasłonecznionego i przewiewnego stanowiska. Podłoże powinno być bardzo żyzne z zawartością próchnicy oraz przepuszczalne. Rozmnażanie opuncji doniczkowej następuje poprzez sadzonkowanie. Należy odłamać człon rośliny i pozostawić go do przeschnięcia na kilka dni. Inną metodą rozmnażania opuncji doniczkowej jest rozmnażanie poprzez nasiona. Niektóre gatunki opuncji doniczkowej posiadają ciernie, które mogą powodować stany zapalne skóry, dlatego też powinno się osłaniać dłonie rękawiczkami podczas wszelkich prac związanych z pielęgnacją i uprawą tej rośliny, między innymi podczas przesadzania, które należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne i roślina nie mieści się już w dotychczasowym pojemniku.

Pielęgnacja

     Opuncja doniczkowa wymaga nawożenia w okresie intensywnego rozwoju. Należy wówczas zastosować pożywkę przeznaczoną do kaktusów. W okresie spoczynku należy zapewnić opuncji doniczkowej suche i dobrze oświetlone miejsce. Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym zimuje opuncja doniczkowa nie powinna być niższa niż 4 ºC.

Podlewanie

     Opuncję doniczkową należy podlewać raz w tygodniu, kiedy podłoże obeschnie. W okresie wiosny i jesieni powinny być podlewane bardzo rzadko, zaś zimą należy zaprzestać nawadniania podłoża.