Paproć doniczkowa. Pielęgnacja. Jak ją uprawiać? Jak o nią dbać? Kiedy i jak podlewać?

Udostępnij na:

     Rośliny doniczkowe są ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy poświęca się im wystarczająco uwagi i odpowiednio pielęgnuje. Pielęgnacja jest bardzo ważna szczególnie w przypadku paproci doniczkowej, która mimo tego, że nie kwitnie jak inne rośliny, należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej popularnych roślin.

Jak o nią dbać?

     Paproć doniczkowa ma swoje wymagania, które zostały ukształtowane już miliardy lat temu, gdy rośliny opanowały środowisko lądowe. Jej potrzeby są podobne do tych, które mają paprocie spotykane w lesie. Pierwszym warunkiem prawidłowego rozwoju paprotki jest półcieniste stanowisko. Nie oznacza to jednak, że należy odciąć ją od dostępu do promieni słonecznych. To najczęstszy błąd, którego konsekwencją jest żółknięcie, a następnie opadanie liści. Stanowisko półcieniste panuje między innymi na półkach i obok osłoniętych firanami okien. Pomieszczenie, w którym przebywa paproć doniczkowa, powinno być często wietrzone. Należy utrzymywać umiarkowaną temperaturę i nie umieszczać rośliny w bliskiej odległości od grzejnika. Pielęgnacja paproci dotyczy również zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza. Suche powietrze źle wpływa na roślinę. Popularnym i skutecznym zabiegiem jest rozpylanie wokół paprotek wody, za pomocą rozpylacza. Często używa się w tym celu pojemników po środkach do czyszczenia okien, co jest praktycznym i tanim rozwiązaniem. Nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem jest umieszczenie w bliskiej odległości od paproci nawilżacza powietrza.

Podlewanie i nawożenie

     Paproć doniczkową należy podlewać wodą nieprzegotowaną, z kranu. Polecane jest dostarczanie dużej ilości wody roślinie i odlanie jej nadmiaru po kilku minutach. Gdy ziemia będzie nieco przeschnięta, należy podlać ją ponownie. Paprocie należy nawozić co dwa lub trzy tygodnie, jeśli przechodzą fazę wzrostu. Bardzo dobrym wyborem są nawozy do roślin doniczkowych zielnych, które posiadają wysoką zawartość azotu i mają postać cieczy. Nawozy należy rozcieńczać, aby nie doszło do zasolenia podłoża, na co paprocie są bardzo wrażliwe. W okresie spoczynku, który trwa podczas zimy, należy ograniczyć podlewanie i nawożenie.

Sadzenie i przesadzanie

     Przesadzanie paproci doniczkowej nie powinno być częstym zabiegiem. Najlepiej wykonywać go tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Bardzo dobrym momentem jest wiosna. Należy wykonywać tę czynność tak, aby nie uszkodzić korzeni. Po przesadzeniu rośliny, będzie potrzebowała kilkunastu dni do przystosowania się do nowych warunków, co spowoduje osłabienie. Częstym błędem podczas sadzenia i przesadzania paproci, jest umieszczanie jej w zbyt dużej doniczce. Wówczas wzrost nadziemnej części rośliny zostanie zahamowany, a korzenie będą się rozrastać. Wtedy należy ponownie przesadzić paproć, tym razem do mniejszego pojemnika.

Choroby

     Paproć doniczkowa, podobnie jak inne rośliny hodowane w domach, nie są bardzo narażone na choroby pasożytnicze, jednak nie oznacza to, że nie mogą u nich wystąpić. Klasycznymi objawami jest pojawienie się plam, a także żółknięcie i opadanie liści. Wierzchołki zasychają, a liście i łodygi nierzadko pokrywa szary nalot. Niepokojące jest także gnicie łodygi i skupiska wypukłych kropek, które są ciemnymi zarodnikami. Są to typowe objawy, które rzadko występują jednocześnie. Paproć doniczkowa jest narażona na występowanie tarczników i miseczników, które są konsekwencją utrzymywaniem zbyt wysokiej temperatury i zbyt niskiej wilgotności powietrza. Zazwyczaj atakują roślinę w okresie zimowym. Pierwszym symptomem jest pojawienie się jasnego i drobnego nalotu, pod którym znajdują się jaja i larwy. Dorosłe owady, ale także larwy wysysają soki roślinne, co powoduje żółknięcie i opadanie liści. Ponadto ich odchody w postaci lepkiej cieczy uniemożliwiają dostęp do światła i oddychanie. Aby pozbyć się tych szkodników, należy działać już wówczas, gdy pojawi się jasny nalot. Należy go usunąć szczoteczką i wodą mydlaną. Przed czyszczeniem liści, doniczkę z ziemią trzeba zakryć folią. Następnie należy przetrzeć pędy i liście rozcieńczonym roztworem denaturatu.

Jak zapobiegać chorobom?

     Podstawą profilaktyki jest dbałość o to, aby paproć doniczkowa miała zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza, umiarkowaną temperaturę powietrza, a także prawidłowe oświetlenie. Dzięki zapewnieniu tych warunków, rośliny są bardziej odporne na szkodniki i nawet jeśli zostaną przez nie zaatakowane, to nie poniosą większych strat. Jeśli jednak już dojdzie do zachorowania, należy przede wszystkim zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, poprzez usuwanie silnie zniszczonych liści i pędów. Kiedy to nie przynosi poprawy, ostateczną deską ratunku są środki ochrony roślin. Niemniej powinno się stosować je z umiarem, bo mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej postępować według instrukcji producenta.