Pilarka łańcuchowa. Jaką kupić? Czym się kierować przy wyborze?

Udostępnij na:

Tniemy drzewa – elektrycznie czy spalinowo?

     Pilarka łańcuchowa jest to urządzenie służące głównie do cięcia drzewa na skalę przemysłową jak i indywidualną. Nadto piłę łańcuchową można wykorzystywać przy pielęgnacji drzew. Pilarka łańcuchowa składa się z dwóch podstawowych elementów, tj. piły łańcuchowej na prowadnicy i jednostki napędowej czyli silnika.

     Potencjalny klient planujący zakup pilarki łańcuchowej powinien się przy jej wyborze kierować danymi technicznymi pilarki. Są to przede wszystkim prędkość łańcucha, długość tnąca, długość miecza, podziałka łańcucha tnącego , moc i rodzaj zasilania. W zależności od rodzaju o częstotliwości wykonywania prac pilarką należy wybrać odpowiednie jej parametry.

     Pierwszą i jednocześnie najbardziej dostępną jest pilarka elektryczna. Jest to towar bardzo często kupowany przez osoby indywidualne, rzadziej przez firmy do celów przemysłowych. Cechą pozytywną tejże pilarki łańcuchowej jest jej cena. Elektryczną pilarkę można już kupić za kwotę 130 – 140 zł. W zależności od wyższych parametrów takiego urządzenia, oraz od firmy produkującej, cena ta może kształtować się do poziomu kilkuset złotych. Wybierając ten rodzaj pilarki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej moc. Przeważnie w sklepach dostępne są pilarki o mocy 1600 W. Jest to parametr zadawalający w przypadku amatorskiego używania piły w celach domowych, np. do cięcia i formowania drzew w sadzie lub cięcia drewna do kominka. W przypadku używania w celach przemysłowych, zarobkowych, moc takiego urządzenia jest niewystarczająca.

     Drugim kryterium wyboru pilarki powinna być długość miecza i długość ostrza tnącego. Przeważnie pilarki elektryczne mają długość miecza ok.35 – 40 cm, co nie pozwala na ścięcie drzew o dużej średnicy pnia. Mniej ważnym, ale równie istotnym parametrem mającym wpływ na wybór odpowiedniej pilarki jest podziałka łańcucha tnącego i ilość ogniw. Elementy na mają wpływ na szybkość obrotów cięcia.

     Przy zakupie pilarki elektrycznej warto zwrócić uwagę na firmę produkującą dane urządzenie oraz możliwość zakupu części zamiennych i serwisowania zarówno w okresie trwania gwarancji jak i w okresie pogwarancyjnym. Należy zaznaczyć, że najczęściej wymienianą częścią w pilarce łańcuchowej jest jej łańcuch. Konieczność jego wymiany lub chociażby naostrzenia jest zjawiskiem bardzo częstym, bowiem przy ścinaniu drzew często w ogniwa łańcucha mogą dostać się drobiny piasku, które go tępią. Z uwagi na fakt, że istnieje możliwość samodzielnego naostrzenia łańcuch, stąd kolejnym elementem, które powinno mieć wpływ na wybór odpowiedniej pilarki, jest umieszczenie w zestawie również odpowiedniego pilnika do ostrzenia łańcucha tnącego.

     Kolejnym rodzajem pilarek łańcuchowych są pilarki spalinowe. Różnią się od poprzednich rodzajem zasilania. Pilarki spalinowe zasilane są specjalna mieszanką benzyny i oleju. Średnio jednorazowe napełnienie zbiornika wystarczy na utrzymaniu pilarki w pracy przez około 1,5 godziny.

     Najistotniejszym elementem piły spalinowej, tak jak w przypadku pilarki elektrycznej, jest jej moc. Mierzona jest ona w tzw. „koniach mechanicznych”. Dobra pilarka spalinowa powinna mieć moc co najmniej 4 kM. Gwarantuje ona wówczas satysfakcję z pracy i wysokie efekty.

     Kolejnym elementem, który powinien mieć wpływ na wybór pilarki spalinowej, jest długość miecza i ostrza tnącego. W przypadku zamiaru ścinania drzew o dużej średnicy pnia, parametr ten powinien wynosić co najmniej 45 cm.

     Przy zakupie pilarki należy również zwracać uwagę na ilość obrotów łańcucha, im parametr ten jest wyższy, tym gwarantuje lepszą jakość pracy. Istotnym elementem charakteryzującym pilarkę, jest jej waga, bowiem zbyt ciężkie urządzenie nie pozwala na swobodną pracę przez długi okres czasu.

     Pamiętać należy, że przenośne pilarki z piłą łańcuchową do drewna są potencjalnie bardzo niebezpiecznymi maszynami zwłaszcza w rękach niedoświadczonego użytkownika. Należy więc pamiętać, aby kupowana pilarka posiadała wszystkie dostępne zabezpieczenia uniemożliwiające uderzenia łańcucha na skutek odbicia piła od ciętego materiału. Do systemów gwarantujących bezpieczne używanie pilarki należy zaliczyć stoper, czyli wyłącznik bezpieczeństwa z blokadą włączenia.

     Ważnym parametrem jest również zderzak pozwalający na bezproblemowe cięcie od dołu lub z boku. Przy kupnie pilarki spalinowej należy również zwrócić uwagę na takie elementy jak łatwa regulacja naprężenia łańcuch tnącego dzięki szynie piły naprężanej wstępnie sprężyną, możliwość współpracy z wysięgnikiem, automatyczne smarowanie łańcucha, ergonomicznie zaprojektowana rękojeść oraz elektryczny hamulec.

     Innym rodzajem pilarek, są pilarki akumulatorowe. Zakup takiej pilarki jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników – amatorów, którzy będą ją wykorzystywać w celach domowych. Jej niezaprzeczalnym atutem jest możliwość pracy bez konieczności podłączenia do prądu i bez konieczności wlewania paliwa. Ważnym jest natomiast, aby kupić pilarke posiadającą co najmniej dwa akumulatory na wymianę. Parametry pilarek łańcuchowych akumulatorowych są niższe aniżeli pilarek elektrycznych i spalinowych. Dotyczy to zarówno mocy silnika jak i długości powierzchni tnącej łańcucha i miecza. Długość ta wynosi przeważnie około 200 mm. Również prędkość łańcucha jest zdecydowanie niższa niż w pilarkach omawianych powyżej i wynosi przeważnie 160 m/min.

     Jak widać z powyższego omówienia różnych rodzajów pilarek łańcuchowych, przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się głównie celem do jakiego będziemy wykorzystywać nasze urządzenie, a następnie do niego dopasować odpowiednie parametry pilarki.