Pleśń na ścianie. Jak się jej pozbyć?

Udostępnij na:

     Jeśli na ścianach zauważymy co niepokojącego, to może okazać się, iż w domu mamy pleśń. Są to zielonkawe lub czarne plamy, które wydają się być rozmyte. Najczęściej pojawiają się na ścianach oraz sufitach. Pomieszczenia, które są najbardziej zagrożone to te, w których występuje najwięcej wody, czyli kuchnia i łazienka. Jeśli jednak nasze mieszkanie czy dom jest zwilgotniały, to równie dobrze pleśń może powstać w innych pomieszczeniach. Pleśń jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla ludzi, ponieważ rozsiewa różnego rodzaju zarodniki. Poza tym walka z nią jest dośc długa oraz trudna. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym na stałe można się pozbyć pleśni.

     Po pierwsze należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenia, w których znajduje się pleśń. To pomoże usunąć narastającą tam wilgoć. Do eliminowania pleśni z domu z pewnością przydadzą się: wybielacz z chlorem, butelka posiadające atomizer, gąbka, farba lub preparat przeciw pleśni, gumowe rękawiczki, wiaderko lub miska oraz, w przypadku pleśni na wysokościach, także drabina.

     Rozpoczynamy od usunięcia pleśni ze ścian. Należy włożyć gumowe rękawiczki, aby preparaty nie miały żadnego kontaktu ze skórą. Przygotowujemy mieszankę, która stanowi roztwór do pozbycia się pleśni. Składa się na nią pół szklanki wybielacza zawierającego chlor, jedna trzecia szklanki z proszkiem do prania oraz około 3-4 litry gorącej, niekoniecznie przegotowanej, wody. Wszystko dokładnie mieszamy w dużej misce lub w wiadrze. Uważajmy przy tym, by nie pochlapać sprzętów czy tkanin, ponieważ jest to dośc toksyczna substancja, które może je zniszczyć. Tak przygotowaną mieszankę ostrożnie wlewamy do butelki z atomizerem i pryskamy nią ściany, na których pleśń jest widoczna. Warto jedna spryskać całą ścianą, ponieważ jeśli pleśń występuje to bardzo szybko może przenieść się w inne rejony. Do „odpleśniania” ścian można także użyć preparatów dostępnych w sklepach chemicznych, jednak są one dośc drogie. Na początku warto użyć takiej samodzielnie wykonanej mieszanki, a dopiero, gdy to nie zadziała udać się o substancję do sklepu.

     Kolejnym krokiem jest dokładne wyszorowanie całej ściany gąbką, tak aż cała pleśń nie zniknie. Następnie należy przemyć wyszorowaną ścianę czystą wodą za pomocą ściereczki lub ręcznika. Ściana musi dokładnie wyschnąć. Kiedy jest już całkowicie osuszona możną ją zaimpregnować za pomocą farby lub preparaty, który ma zapobiegać powstawaniu pleśni w przyszłości.

     Z sufitem postępujemy podobnie. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie zabezpieczyć podłogę, na przykład folią, ponieważ większość roztworu oraz później wody przeniesie się z sufitu właśnie na podłogę. Do sufitu czasami lepiej użyć jest gotowego środka, ponieważ jest on produkowany w formie koncentratu, który tak bardzo nie pobrudzi wszystkiego dookoła. Warto zamontować gąbkę na kiju od szczotki czy miotły, aby nakładanie preparatu odbywało się sprawniej i bezpieczniej. Pamiętajmy o tym, by osoba stojąca na drabinie miała asekuranta na dole.