Pluskwy domowe. Zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

Udostępnij na:

     Obecności pluskiew nie zauważamy zazwyczaj dopóki nie zaczniemy odczuwać przykrych dolegliwości. Ich ukąszenia mogą się objawiać swędzeniem, wysypką, zmianami alergicznymi skóry, a w przypadku osób z tendencjami do alergii pojawia się nawet zaostrzony katar i kichanie. Również na pościeli zwykle obserwujemy pewne ślady. Są to albo odchody albo drobne plamki krwi, które zostają zazwyczaj, gdy przez przypadek rozgnieciemy pluskwę. Pluskwy mają długość około 4-6 mm i jakieś 3 mm szerokości. Mają owalny spłaszczony kształt. Żywią się krwią ssaków, również ludzi. Kłująco-ssący narząd gębowy pozwala na wkłuwanie się w ciało i wsysanie pokarmu. Mają przyczepne stopy, dzięki czemu przytwierdzają się do ofiary i różnych nierównych powierzchni.

     Trudno się ich pozbyć, ponieważ są pasożytami, które łatwo się rozmnażają. W ciągu roku samica może złożyć nawet kilkaset jaj. Na dodatek posiadają zdolność przetrwania bardzo długiego czasu bez pożywienia. Co najmniej kilka miesięcy mogą przehibernować obniżając temperaturę ciała. Zagnieżdżają się w wielu miejscach w domu, uwielbiają szczeliny ścian, ramy starych obrazów, meble, zasłony, a przede wszystkim łóżka. Najbardziej lubią drewno i tkaniny. Momentu wkłucia się pluskwy w skórę zwykle nie czujemy, ponieważ wstrzykują substancję znieczulającą. Nie wiedząc nawet o tym przenosimy je na ubraniach i torbach podróżnych. Szczególnie łatwo nabawić się ich w czasie podróży śpiąc w różnych hotelach i obcych mieszkaniach. Równie łatwo stają się współlokatorami, gdy do domu wnosimy meble. Jeśli zauważymy obecność pasożytów musimy przetrząsnąć wszystkie zakamarki wokół łóżka i wszystkie miejsca, gdzie znajdują się jakiekolwiek szczeliny.

     W pierwszej kolejności należy zająć się załataniem wszelkich szczelin. Ściany gipsujemy. Wszystko porządnie odkurzamy. Najbardziej użyteczna będzie wąska końcówka odkurzacza, która dotrze do wszystkich szczelin. Sprawdzamy pościel, materace i wszelkie zaszycia. Opróżniamy też drewniane szuflady, wytrzepujemy je i czyścimy. Odzież i bieliznę najbezpieczniej jest wygotować w gorącej wodzie, a jeśli materiały nie nadają się do gotowania wówczas pierzemy je i suszymy gorącym strumieniem powietrza. Musimy się pozbyć jaj i larw, które giną dopiero w wysokich temperaturach. Aby upewnić się, że wszystkie pasożyty wyginęły rytuał prania powtarzamy przez kilka tygodni. Całe mieszkanie dokładnie czyścimy docierając do najgłębszych zakamarków. Materac, na którym śpimy najbezpieczniej wymienić na nowy. Regularne sprzątanie powinno zabezpieczyć przed ponownym atakiem.

     Jeśli pluskwy wciąż będą się pojawiać należy kupić specjalną trutkę, a najlepiej poradzić się specjalisty od zwalczania pasożytów.