Porzeczka (czerwona i czarna). Sadzenie, uprawa, przycinanie, pielęgnacja porzeczki. Na co zwracać uwagę?

Udostępnij na:

     Każdy, kto ma kawałek ogrodu lub działki do zagospodarowania chętnie sięga po sadzonki różnych odmian porzeczki. Najchętniej uprawia się czerwoną i czarną, rzadziej białą.

Sadzenie

     Sadzonki najlepiej będą się czuły w glebie o lekko kwaśnym ph pomiędzy 6,2 a 6,7. Do ich uprawy doskonale nadaje się gleba próchnicza o dobrej wilgotności. Czarna porzeczka lepiej się rozwinie, gdy umieścimy ją w glebie gliniastej lub piaszczysto-gliniastej. Sama czynność sadzenia porzeczki czerwonej i czarnej jest właściwie w obu przypadkach taka sama. Sadzonki krzewu należy umieścić dość głęboko i bardzo ważne jest zachowanie odstępów między nimi o długości około 1 do 1,5 m. Pamiętajmy, że krzewy się rozrastają i nic nie powinno hamować swobody ich wzrostu.

Uprawa

     Polska jest bardzo dobrym obszarem do uprawiania porzeczki, której potrzeby glebowe oraz klimatyczne nie są wygórowane. Nawet w najchłodniejszych rejonach naszego kraju krzewy mogą obrodzić pięknymi owocami. W kwestii nawożenia czarna porzeczka ma nieco większe wymagania niż czerwona. Gleba musi być zaopatrzona w nawozy organiczne. Niemniej jednak wszystkie krzewy powinny być nawożone kompostem lub obornikiem chociaż raz na trzy lata. Raz w roku stosuje się też nawozy mineralne. Musimy pamiętać o wykopywaniu chwastów pojawiających wokół naszych sadzonek.

Przycinanie

     Najlepszym okresem na sadzenie krzewów owocowych jest wczesna wiosna. Pędy należy przyciąć na wysokość około 5 do 10 cm. W kolejnych latach wyrastające nowe pędy przycina się do połowy ich długości. Dzięki temu następuje większe rozkrzewienie porzeczki. Z biegiem lat należy usuwać pędy, które mają już ponad cztery lata. Natomiast z najmłodszych wybieramy trzy lub cztery najokazalsze, a resztę również likwidujemy. Pędy porzeczek czerwonych usuwa się po dłuższym okresie czasu, ponieważ ich okres owocowania wynosi do 7 lat. Pozbywamy się ich więc dopiero po upływie tego czasu.

Pielęgnacja porzeczki

     Rozwojowi porzeczek zagrażają przede wszystkim grzyby. Dlatego krzewy trzeba pryskać cieczą bordoską. Czynność tą wykonuje się po okresie kwitnienia. Drugi raz rośliny pryska się po upływie od 10 do 12 dni od momentu pierwszego pryskania.

Na co zwracać uwagę?

     Dokonując zakupu sadzonki upewnijmy się, co do jej dobrej jakości. Najlepiej wybrać się do jakiegoś centra ogrodniczego lub szkółki. W takich punktach roślina z reguły jest opatrzona metką z wszelkimi danymi (gatunek, pochodzenie itp.). Zwróćmy uwagę na odmianę. Jeśli nie mamy doświadczenia w hodowli to poszukajmy sadzonki o najmniejszych wymaganiach.