Rolety okienne zewnętrzne. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Udostępnij na:

     W Europie południowej i zachodniej większość domów i mieszkań ma zainstalowane rolety zewnętrzne. W Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a ich główne zalety w dużym stopniu poprawiają jakość życia(zwłaszcza w mieście). Rolety zewnętrzne mają wiele zalet wśród których warto wymienić dźwiękochłonność, ochrona przeciwsłoneczna i termiczna, ochrona przed wglądem z zewnątrz. Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy rodzaje: naokienne, podtynkowe, natynkowe, rolety RKS

Rodzaje rolet zewnętrznych.

     Rolety podtynkowe (obudowa wykonana z aluminium) są najnowocześniejsze i zintegrowane z oknami. Cechują się stabilnością, gdyż są zespolone z konstrukcją okna, a także estetycznym wykonaniem (mają kolory dopasowane do koloru okna). Są także najcieplejsze z wszystkich dostępnych na rynku rolet, czyli najlepiej docieplają okna. Trzeba również wspomnieć o wyglądzie rolet podtynkowych. Dzięki specjalnej konstrukcji puszki i prowadnica są niewidoczne dlatego też wygląd rolet jest bardzo ładny. Jedyną wadą rolet tego typu jest to, że trzeba się na nie zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem budowy ponieważ są jakby przedłużeniem standardowego okna. Poza powyższymi zaletami na korzyść rolet zewnętrznych podtynkowych przemawia także ich cena, która jest porównywalna z ceną rolet z niższej półki. Możemy mieć więc bardzo dobrej jakości rolety w rozsądnej cenie.

     Rolety natynkowe (obudowa wykonana z aluminium) mają skrzynkę montowaną na murze lub we wnęce okiennej przez co ingerują w wygląd elewacji. Jednak świetnie docieplają okna, chronią przed włamaniem i są dostępne w różnych kolorach, można więc je dobrać kolorystycznie do elewacji. Decyzję o montażu rolet zewnętrznych natynkowych możemy podjąć w dowolnym momencie, gdyż nie są zintegrowane z oknem i tworzą zupełnie oddzielny element.

     W przypadku rolet naokiennych (obudowa wykonana z PVC) skrzynka nakładana jest na okno i wraz z nim montowana we wnęce okiennej. Możną ją zabudować na kilka różnych sposobów, a także daje możliwość całkowitej zabudowy, dzięki czemu całość współgra z oknem. Decyzję o zakładaniu rolet naokiennych najlepiej podjąć na etapie projektu, albo też podczas wymiany starych okien. Nie da się ich zamontować na okna już wstawione.

     Rolety RKS mają podobne zalety jak rolety podtynkowe. Ich obudowa wykonana jest jednak z ceramiki albo polistyrenu/ poliuretanu wzmocnionego drutem. Skrzynka montowana jest w nadprożu okna co powoduje konieczność całkowitej zabudowy. O montażu rolet RKS trzeba zdecydować już na etapie projektu. Ich wadą jest jednak długi czas realizacji.

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

     Przede wszystkim wiele zależy od tego gdzie je chcemy zamontować. Jeśli dopiero planujemy budowę to zdecydowanie lepiej wybrać rolety RKS albo podtynkowe. Nie ingerują one w wygląd elewacji i ładnie komponują się z całością budynku. Gdy nasz dom/mieszkanie już stoi to na takie rolety nie możemy sobie pozwolić i musimy wybierać w pozostałych rodzajach. Głównym wyznacznikiem może być też cena. Im lepsze rolety tym droższe. Szczególnie wysoką cenę mają rolety z specjalnym systemem antywłamaniowym. Uwagę musimy też zwrócić na dodatki takie jak silniki i sterowniki punktowe co dodatkowo zwiększa koszty montażu rolet zewnętrznych. Jednak decydując się na nie starannie wybierzmy ekipę montującą. Nawet najlepsze rolety źle zamontowane nie będą spełniać swojej funkcji.