Rosiczka doniczkowa, Drosera. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Rosiczka od zawsze wzbudza zainteresowanie. Jest niezwykła ze względu na swoje upodobania żywieniowe. W jej jadłospisie znajdują się owady. Większość z nas nie ma pojęcia, że istnieje wiele gatunków tej rośliny, które występują właściwie na każdym kontynencie. Spotkamy je w Brazylii, Japonii, Chinach, Australii oraz w krajach europejskich. Rozmiar liści rosiczki jest niewielki, a kształt owalny. Tworzą postać rozety. Ich specyficzną cechą jest wydzielanie lepkiej substancji. Produkują ją, umieszczone na liściach, włoski gruczołowe. Wydzielina jest dla owadów zdradliwa, ponieważ przyciąga je przyjemnym aromatem, a poza tym błyszczy się w słońcu, więc mylą ją z kroplami rosy. Kiedy nieszczęsne stworzenie się skusi już nie wydostanie się z tej pułapki. Substancja stanowi jednocześnie sok trawienny, który rozpuszcza owada. Rosiczka wydaje kwiaty, z reguły o bladoróżowym kolorze. Mają promienisty kształt i są przymocowane do stosunkowo długiej łodygi. Pojawiają się od maja do końca sierpnia.

Uprawa, pielęgnacja

     Drosera jest intrygującym okazem, a przy tym ładnie się prezentuje. Nie wystawiamy jej na pełne słońce. Bardzo dobrze się rozwija w miejscach półcienistych. Przy czym ważne jest, aby hodować ją w warunkach o dużej wilgotności. Odpowiednie warunki zapewnimy umieszczając roślinę w szklanych pojemnikach. Latem należy jej zapewnić temperaturę o wysokości 18-22°C. Dobrze ustawić je w przewiewnym miejscu. W zimie temperaturę obniżamy do poziomu 13-17°C. Najlepszym podłożem jest ziemia torfowa i mech torfowy. Odznaczają się zatrzymywaniem dużej wilgotności. Roślinę można raz na jakiś czas dokarmić dostarczając jej owada. Nie potrzebuje nawożenia. Rozmnażamy ją wysiewając nasiona na podłoże torfowe, które umieszczamy w płaskich miseczkach. Najwłaściwszą porę stanowi marzec. Nasiona powinny być luźno rozsiane, a nie zagęszczone na małej powierzchni. Do zakiełkowania potrzebują światła.

Podlewanie

     Drosera jest rośliną potrzebującą stałej wilgotności. Cały czas podlewamy ją dość obficie, ale zawsze sprawdzamy, czy nie stoi w wodzie, ponieważ jej nadmiar wywołuje procesy gnilne.