Różanecznik indyjski doniczkowy, rododendron, azalia indyjska – Rhododendron simsii. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Różanecznik indyjski w naturalnym środowisku rośnie w Chinach i na Tajwanie. Zalicza się do roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w postaci krzewu. Różanecznik indyjski, bardziej znany w Polsce pod nazwą azalia, jest chętnie hodowanym okazem. Przepiękne kwiaty zamraczają każdego. Malutkie krzewy charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi o podłużnym owalnym kształcie. Duże kwiaty zwieńczają pędy. Istnieje spora liczba odmian azalii, a ich okres kwitnienia jest uzależniony od gatunku. Kwiaty pojawiają się pomiędzy wrześniem a majem i możemy cieszyć się nimi przez okres około miesiąca. Występują w różnych barwach: białej, różowej, fioletowej i czerwonej. Można spotkać też różaneczniki o dwubarwnych kwiatach.

Uprawa, pielęgnacja

     Do hodowli tej rośliny stosujemy ziemię uniwersalną wzbogaconą torfem lub specjalną ziemię do azali. Zapewniamy też dobry drenaż np. wysypując na dno doniczki warstwę grubszego żwirku. Jej odczyn powinien być kwaśny. Azalia będzie się najpiękniej rozwijała w miejscu nienasłonecznionym bezpośrednio. Światło powinno być rozproszone. Trzeba zapewnić jej również właściwą wilgotność. Źle się czują w pobliżu kaloryfera. Odpowiednia dla nich temperatura to 15-18°C. Źle znosi gwałtowne zmiany temperatury. Z nastaniem cieplejszych dni azalia powinna znaleźć się na powietrzu. Może to być ogród lub balkon. Umieszczamy ją w ocienionym miejscu. Z nadejściem września należy przenieść ją do pomieszczenia i zapewnić temperaturę około 10°C. Pojawienie się pąków jest równoznaczne z koniecznością ustawienia jej ponownie w cieplejszym miejscu. Różanecznik przesadzamy dopiero, gdy zaczyna mu brakować miejsca, z reguły raz na dwa lata. Nawozimy go od kwietnia do lipca. Jeśli chcemy być właścicielami bujnych krzewów, musimy roślinę odpowiednio pielęgnować. Ważne jest przycinanie za długich pędów. Azalię można uformować nawet do postaci małego drzewka bonsai. Efekt uzyskamy pozbywając się systematycznie pędów, które rosną u dołu. Kwiaty, które przekwitły również trzeba usuwać. Rozmnażanie w warunkach domowych nie zawsze kończy się powodzeniem. Można to zrobić z sadzonek wierzchołkowych. Suche i zbyt ciepłe warunku sprzyjają pojawieniu się przędziorka. Jeśli zauważamy, że pąki się nie rozwijają przyczyną może być właśnie za wysoka temperatura. Rośliny mogą również zostać zaatakowane przez mszyce i larwy opuchlaków. Poza tym grozi im plamistość liści. Za niska temperatura wywołuje z kolei czernienie liści. Gdy zaczynają blaknąć powinniśmy zwrócić uwagę, czy azalie nie mają za mało światła.

Podlewanie

     Do podlewania azalii używamy miękkiej wody. Można ją przegotować i pozostawić do odstania. Stosowanie twardej wody może spowodować, że liście stracą swój kolor. Roślinie zapewniamy stałą wilgotność, ale w stopniu umiarkowanym.