Róże pnące. Pielęgnacja, przycinanie? Jak uprawiać, dbać o róże pnące?

Udostępnij na:

     Róże pnące z pewnością są ozdobą każdego ogrodu i balkonu. Niemniej jednak ich pielęgnacja może sprawiać pewne problemy. Wśród róży pnących wyróżnia się ramblersy i klimbingi, różniące się między sobą sposobem kwitnienia, wzrostu, a także wymaganiami.

Klimbingi

     Klimbingi są odmianą róż pnących, którą charakterystyczną cechą jest silny wzrost i wyprostowany pokrój. Pędy klimbingów osiągają długość do pięciu metrów i są stosunkowo sztywne w porównaniu do ramblersów. Okres kwitnienia trwa od późnej wiosny do początków jesieni, a kwiaty występują pojedynczo lub w gronach, wyrastając z pędów bocznych. Pędy klimbingów powinno się rozpinać na stabilnych i wystarczająco dużych konstrukcjach. W przeciwieństwie do ramblersów, mogą być prowadzone przy ścianach, a także przy wyższych ogrodzeniach.

Ramblersy

     Ramblersy są różami pnącymi charakteryzującymi się szczególną wytrzymałością na tle innych odmian róż, a także nader bujnym wzrostem. Każdego roku ramblersy wypuszczają mnóstwo długich pędów sięgających długości dwóch, trzech metrów, cechujących się dużą giętkością. Na tych pędach w kolejnym roku rosną krótsze pędy kwiatowe, które z reguły są zebrane w grona, ale mogą też występować jako pojedyncze i półpełne kwiaty. Ramblersy przeważnie kwitną w okresie letnim, przy czym ma to miejsce tylko raz. Okres kwitnięcia jest niemniej jednak niezwykle obfity. Zaletą tej odmiany róż pnących jest bez wątpienia elastyczność pędów, pozwalająca na prowadzenie ich po różnych konstrukcjach. Zwykle ramblersy stosuje się do ozdoby łuków, pergoli, kolumn i ścianek działowych, a także ogrodzeń, wykonanych z drucianej siatki. Poleca się sadzić je w większych grupach, ze względu na walory estetyczne. Błędem jest natomiast sadzenie ich blisko ścian, które stanowią barierę dla rozwoju liści i pędów, a także uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Sadzenie róż przy ścianie przyczynia się w konsekwencji do chorób grzybowych.

Wybór miejsca i przygotowanie podłoża

     Odpowiednim miejscem do uprawy róż jest ciepłe, słoneczne stanowisko, w którym nic nie zakłóca prawidłowej cyrkulacji powietrza. Róże wymagają gleby składającej się z piaszczysto – gliniastej warstwy górnej i gliniastej warstwy dolnej. Podłoża, które są zbyt wilgotne i ciężkie nie są polecane w przypadku tego gatunku roślin. Powyższe warunki są bardzo ogólne i dotyczą wszystkich róż pnących.

Sadzenie róż

     Jesienią i wiosną powinno się sadzić róże o nagich korzeniach, przy czym najbardziej optymalny okres przypada na październik, ponieważ wówczas system korzeni rozwija się przed zimą, zatem gdy później rozpocznie się okres wegetacji, nastąpi szybki wzrost róż. Róże można także sadzić w specjalnych dużych pojemnikach, dzięki czemu można je sadzić niezależnie od pór roku. Bardzo ważną kwestią jest zdrowotność róży, którą określa się na podstawie obserwacji systemu korzeni i pędów. Korzenie powinny być dobrze rozwinięte, a pędy zielone, bez żadnych skaz i plam. Podczas zakupu róż powinniśmy wybrać te, które mają większą ilość pędów, dzięki czemu znacznie szybciej uzyskamy zadowalający efekt w postaci gęstej korony. Podłoże przed przystąpieniem do sadzenia, należy spulchnić. Róże o nagich korzeniach natomiast, trzeba moczyć przez kilka godzin w wodzie. Wtedy można zacząć przygotowywać roślinę do sadzenia. Pierwszym krokiem jest przycięcie pędów naziemnych do około 20 cm, a także usunięcie za bardzo cienkich i uszkodzonych. Następnie za długie i duże korzenie trzeba skrócić o jedną trzecią. Należy postępować bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć drobnych korzonków. Mają one ogromne znaczenie, bo to od nich zależy przystosowanie się rośliny do nowego stanowiska. Po wykopaniu dołka, na tyle dużego, aby korzenie były w nim swobodnie ułożone, wsadzamy roślinę i przysypujemy dołek ziemią, trzymając krzew w pionie. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się pięć centymetrów pod ziemią. Do tej, którą przysypujemy dołek, można dodać trochę kompostu. Ziemię powinno się ubić, pozostawiając delikatne wgłębienie. Na koniec obficie podlewamy rośliną wodą i tworzymy wokół krzewu mały kopczyk, żeby zapobiec przeschnięciu. Usuwamy go wtedy, gdy wyrosną kilkucentymetrowe odrosty. Wówczas możemy być pewni, że roślina przystosowała się do nowego miejsca.

Pielęgnacja róż

     Z pielęgnacją róż jest związane podcinanie pędów. Zabieg ten sprawia, że roślina ma bardzo ładny pokrój i obficie kwitnie. Choć dla początkujących ogrodników może być uważany za trudny, to w gruncie rzeczy wcale taki nie jest. Podstawą są dobrej jakości narzędzia. Powinny być ostre, bo wówczas miejsce cięcia będzie miało gładką powierzchnię, a zatem ryzyko wystąpienia jakiekolwiek choroby będzie mniejsze. Cięcie pędów powinno się wykonywać wiosną w ten sposób, aby miejsce cięcia miało ukośny przekrój. Należy przeprowadzać ów zabieg przy słonecznej aurze. Należy usunąć uszkodzone i słabe pędy, natomiast pnące powinno się skrócić. Jeśli powtarzają kwitnienie trzeba usunąć wierzchołki tych części roślin na trzy do czterech oczek. Jeśli nie powtarzają kwitnienia, to możemy je podciąć zaraz po nim, usuwając słabe pędy. Podczas okresu wegetacji róże powinno się poddawać wielu czynnościom pielęgnacyjnym, między innymi podlewaniu. Prawidłowe podlewanie polega na skierowaniu strumienia wody na podłoże, nie zaś na liście, ponieważ mogą zostać uszkodzone. Glebę należy spulchniać o odchwaszczać, a także nawozić w marcu i czerwcu. W okresie kwitnienia trzeba pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, poprzez odcięcie części pędu. Powinno się je wykonać nad pierwszym od góry liściem składającym się z pięciu mniejszych. Pędy, które pojawią się na podkładce trzeba koniecznie usunąć. Warto pamiętać także o ochronie przed chorobami i szkodnikami. Kiedy kończy się okres wegetacyjny i nadchodzą mrozy, krzewy różane powinno się zabezpieczyć przed działaniem niskiej temperatury. Najlepiej usypać wokół krzewów kopczyk mający około trzydziestu centymetrów wysokości oraz przykryć je gałązkami świerku. Kopczyk można wykonać z ziemi, kompostu, torfu, kory i obornika. Odmiany pnące róż są o wiele bardziej wrażliwe na działanie mrozów, niż inne typy tych roślin. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku róż pnących będzie także okrycie słomą, workiem lnianym i jutowym. Krzewy róż pnących trzeba okryć pionowo, poprzez związanie korony i nakrycie całości. Należy to wykonać w terminie od listopada do początku grudnia. Odkrywamy je dopiero w kwietniu.