Sadzenie malin. Jak i kiedy posadzić maliny?

Udostępnij na:

     Gdy już wybierzemy jaki gatunek malin chcemy posadzić, czeka nas wybór odpowiedniego dla nich miejsca. Najlepszym miejscem do posadzenia malin jest łagodny stok południowo-wschodni albo południowo-zachodni. Maliny można również uprawiać na płaskich terenach, na których nie jest zbyt mroźno. Zanim posadzimy pierwsze krzaczki musimy przygotować podłoże. Konieczne jest dokładne odchwaszczenie a szczególnie pozbycie się perzu. Niestety nie każda gleba nadaje się pod uprawę malin. Wymagają one gleby żyznej i próchnicznej o lekko kwaśnym odczynie. Równie ważna jest odpowiednia wilgotność gleby, gdyż malina ma płytki system korzeniowy dlatego zaszkodzić może jej zarówno susza jak i zbyt duża ilość wody.

     Aby już od początku stworzyć malinom idealne warunki do wzrostu można zastosować nawozy organiczne. Mowa tu zwłaszcza o oborniku, ale kiedy go nie posiadamy można zastosować nawozy zielone.

     Pora sadzenia malin to późna jesień albo wczesna wiosna. Zdecydowanie lepsza jest jednak jesień, gdyż są korzystniejsze warunki wilgotnościowe. Gęstość sadzenia malin jest uzależniona od gatunku, odmiany i tego w jaki sposób planujemy prowadzić maliny w przyszłości. Krzaczki sadzimy dość płytko, tak aby ich korzenie były przykryte około dwu centymetrową warstwą ziemi. Po posadzeniu krzaczka ścinamy pęd znajdujący się tuż nad ziemią, ziemię wokół niego podlewamy i mocno ubijamy. Obcinanie najniższego pędu przyspiesza wyrastanie nowych pędów i zapobiega porażeniu przez grzyby. Sadząc maliny jesienią dodatkowo obsypmy sadzonki ziemią w formie kopczyka, który zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem.

     Maliny sadzi się w szpalerach rozpinanych przy drutach. W trakcie sadzenia należy szczególną uwagę zwrócić na delikatne pąki u podstawy krzewu i starać się ich nie uszkodzić. Są one ważne gdyż od nich zależy dalszy rozwój rośliny. Krzaczki malin sadzimy w odległości 50 cm od siebie, a odległość między rzędami powinna wynosić około 2-3 metry. Pędy wsuwamy delikatnie między druty, które mocujemy do drewnianych albo betonowych słupków. Równoległe dwa druty umieszcza się na niższym poziomie, jeden po jednej, drugi po drugiej stronie słupka. Można także uprawiać maliny bez zastosowania drutów. Wówczas należy je przycinać na wysokości 120 metrów, aby uniknąć pokładanie się pędów na ziemię.

     Jeżeli maliny chcemy uprawiać w przydomowym ogródku tylko dla swoich korzyści to możemy posadzić kilka krzaczków, które szybko się rozrosną. Trzeba jednak pamiętać, że musimy o nie dbać przez cały rok, aby mogły wydać pyszne owoce.