Sadzenie truskawek. Jak i kiedy posadzić truskawki?

Udostępnij na:

     Na samą myśl o pysznych, słodkich truskawkach z własnego ogródka aż cieknie ślinka. Warto więc wygenerować trochę miejsca i w tym roku posadzić choćby kilka krzaczków truskawek. Co prawda owoce pojawią się na nich dopiero w przyszłym roku, ale będą samodzielnie wyhodowane i przede wszystkim ekologiczne.

Kiedy sadzić truskawki?

     Sadzonki truskawek najlepiej kupić w gospodarstwie ekologicznym (lub też innym jeśli ekologicznego nie mamy w pobliżu), gdyż dzięki temu uzyskamy zdrowy krzaczek o dobrej jakości.

     Najlepszy czas na sadzenie truskawek to koniec lipca lub początek sierpnia. Trzeba tylko pamiętać o ich podlewaniu w razie suszy. Truskawki posadzone w tym terminie dają plon już w następnym roku, a jego wielkość jest uzależniona od warunków jakie zapewnimy młodym sadzonkom. Jeśli krzaczki posadzimy później, co również jest praktykowane (wrzesień – październik) to nie możemy spodziewać się owoców na następny rok. Teoretycznie truskawki można sadzić również wiosną, jednak jest to termin mało praktyczny. Pierwsze owoce i tak będą dopiero za rok, więc miejsce, które już od wiosny zajmowałyby sadzonki truskawek można przeznaczyć na coś innego.

Idealna sadzonka powinna być młoda, dobrze ukorzeniona i z kilkoma zdrowymi listkami. Sadzonki stare albo źle ukorzenione nie przerodzą się w dorodne krzaczki truskawek.

Jak sadzić truskawki?

     Zanim zabierzemy się do sadzenia truskawek musimy odpowiednio przygotować pod nie glebę. Wybrane miejsce wczesną wiosną przekopujemy z dużą ilością obornika. Następnie obsadzamy je wczesnymi warzywami takimi jak kalafior, kapusta, wczesne ziemniaki. Początkiem lipca rośliny te „znikną” ustępując miejsca truskawkom. Zanim jednak je posadzimy glebę musimy głęboko przekopać i wybrać chwasty. Można dodać kompost. Przed sadzeniem grządkę wyrównujemy i pozostawiamy na kilka dni aby ziemia się uleżała. Wskazana odległości między rzędami to 50-60 cm, a w rzędach między sadzonkami to 30-35 cm. Ręką albo kołkiem robimy w ziemi dołek aby móc w nim swobodnie rozłożyć korzenie bez zawijania ich do góry. Następnie korzenie obsypujemy ziemią i starannie ją uciskamy tak, aby powstała miseczka ułatwiająca podlewanie.

Istotne jest prawidłowe umieszczenie sadzonek w ziemi. Pączek wierzchołkowy zwany też serduszkiem nie może zostać przysypany ziemią. Zbyt głęboko posadzone rośliny trudno się rozwijają i mogą nie owocować zbyt obficie. Jeśli truskawki sadzimy na glebie piaszczystej to wówczas ziemię wokół krzaczka przykrywamy ściółką. Dzięki temu zostanie zwiększona wilgoć, która jest niezbędna do rozwoju dla młodych korzeni. Miesiące letnie bywają bardzo upalne i łatwo doprowadzić do przesuszenia systemu korzeniowego rośliny. Należy więc zrobić wszystko aby taka sytuacja nie miała miejsca.

     Truskawki posadzone w lipcu lub sierpniu na przyszły rok wydadzą plon. Jeśli dobrze je posadzimy i zadbamy o odpowiednie warunki do wzrostu to zbiór ten na pewno będzie bardzo obfity.