Stefanotis bukietowy doniczkowy – Stephanotis floribunda. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Aż z Madagaskaru przybył do Polski stefanotis bukietowy. Roślina należy do pnącz z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Przygotujmy się na to, że osiągnie nawet 2 m, jeśli nie będziemy ingerować w jej wzrost poprzez przycinanie. W zależności od tego, gdzie ustawimy stefanotis będzie się wspinał w górę lub opadał w dół. Jeśli ustawimy mu podpórki stworzy na oknie lub ścianie wspaniałą kompozycję. Jego pędy są twarde, ale elastyczne. Skórzaste liście mają ciemnozielony kolor. Mogą osiągać długość 9 cm i szerokość 5 cm. O jego atrakcyjności decydują przede wszystkim kwiaty. W kształcie przypominają małe gwiazdeczki i mają biały kolor. Zebrane w grona stanowią piękną dekorację. Poza tym trudno się oprzeć ich zapachowi.

Uprawa, pielęgnacja

     Do uprawy stefanotisa potrzebujemy przepuszczalnej, próchniczej ziemi. Od razu zapewniamy też dobry drenaż poprzez umieszczenie na dnie pojemnika żwirku. Jest to roślina, która nienajlepiej znosi wystawienie na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Powinna stać w lekko zacienionym miejscu, gdzie dotrze do niej rozproszone światło. Potrzebuje dużo przestrzeni naokoło. Nie powinniśmy w jej pobliżu stawiać też innych roślin. Temperatura około 20°C jest najwłaściwsza w okresie letnim. W zimie, jak to bywa w przypadku niemal wszystkich roślin, obniżamy ją do poziomu 12-14°C. Okres wegetacyjny wymaga zraszania stefanotisa. Młode rośliny przesadzamy raz w roku. W miarę ich starzenia się przesadzamy je coraz rzadziej. Po okresie kwitnienia, jeśli zauważymy nadmiernie rozrośnięte pędy to je przycinamy. Nowe okazy uzyskamy ze zdrewniałych sadzonek. Sadzimy je wiosną lub latem. do prawidłowego ukorzenienia niezbędna jest temperatura 20-25°C. Zwykle mniej więcej miesiąc trwa ten proces. W uprawie stefanotisa bukietowego ważne jest zapewnienie mu stałego miejsca i stałej pozycji. Bardzo źle znosi wszelkie zmiany. Reaguje pozbywaniem się liści i pąków kwiatowych. Zagrożenie dla niego stanowią takie szkodniki jak: wełnowce, przędziorki i tarczniki.

Podlewanie

     Do podlewania stefanotisa bukietowego stosujemy odwapnioną wodę o letniej temperaturze. Miękka woda jest niezbędna, ponieważ pod wpływem twardej liście żółkną. Okres wzrostu wiąże się z większym zapotrzebowaniem na wodę. Roślinę podlewamy wówczas dość obficie. Musi zostać zachowana stała wilgotność podłoża. Kiedy kwiaty już przekwitną podlewanie powinno stać się znacznie mniej intensywne. Na czas pomiędzy październikiem a styczniem przypada okres spoczynkowy. Wystarczą minimalne ilości wody. Pilnujemy tylko, aby podłoże się nie przesuszyło.