Sumak octowiec – Rhus typhina. Jak dbać? Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

     Sumak octowiec jest dzikim gatunkiem, który występuje na wschodnich terenach Ameryki Północnej. Można go spotkać na obrzeżach lasów, nieużytkach i skarpach. Jest to roślina pionierska. Bardzo dobrze rozwija się na piaszczystych i jałowych glebach. Sumak octowiec jest zaliczany do rodziny nanerczowatych. Sumak octowiec posiada pokrój wysokiego krzewu lub niewielkiego drzewa. Roślina dorasta do około czterech metrów wysokości i szerokości. Gałęzie są rozmieszczone luźno. Mają gruby kształt i przypominają poroże. Są także pokryte meszkiem. Sumak octowiec posiada ażurową koronę o parasolowatym kształcie. Pień jest krótki, a w przypadku sumaka o pokroju krzewu nie ma go wcale. Sumak octowiec tworzy krzaczaste i gęste zarośla poprzez dawanie odrośli korzeniowych. Wzrost rośliny następuje w szybkim tempie.

     Sumak octowiec należy do roślin krótkowiecznych. Kora sumaka zawiera mleczny sok. Charakteryzuje się pomarańczową lub brunatną barwą. W dotyku jest lekko chropowata. Pokrywa ją aksamitny nalot. Sumak octowiec posiada pojedyncze liście, które mają podłużny i lancetowaty kształt. Z wierzchu liście są zielone, zaś od spodu szarozielone. Należy dodać, że są one pierzasto złożone. Sumak octowiec zrzuca liście na zimę. Wiosną pojawiają się nowe liście. Zazwyczaj następuje do w maju. W okresie jesieni przybierają barwę żółci, czerwieni lub pomarańczu. Kwiaty sumaka są zebrane w sterczące wiechy, które wyrastają na końcach pędów. Sumak octowiec kwietnie w czerwcu i w lipcu. Kwiaty maja barwę żółtą i zieloną. Owoce przybierają barwę czerwoną i są gęsto owłosione, umieszczone w sterczących kolbach. Utrzymują się one przez całą zimę. Sumak octowiec posiada korzenie, które rozrastają się bardzo szeroko pod powierzchnią ziemi. Charakteryzują się tym, że są mięsiste. Jeśli korzeń zostanie uszkodzony, to w krótkim czasie utworzą się odrośla korzeniowe.

     Jeśli chodzi o wymagania, to sumak octowiec należy do mało wymagających roślin. Bardzo dobrze czuje się na słonecznym stanowisku. Odnośnie do gleb należy dodać, że w odpowiedni sposób będzie się rozwijał na wilgotnych i suchych glebach, a także na przepuszczalnych lub zbitych. Nie ma jednoznacznych wymagań także w kwestii odczynu gleby. Sumak octowiec jest bardzo wytrzymały na mrozy i na zanieczyszczenia atmosfery, co jest jedną z jego zalet.