Udrażnianie rur. Jak szybko i skutecznie udrożnić rury kanalizacyjne?

Udostępnij na:

     Zapchana rura kanalizacyjna to zawsze problem. Przepływ wody jest bardzo skąpy, a wewnątrz rury gromadzi się coraz większa ilość substancji, które doprowadzają do dalszego zapychania. Rura może się zapchać w przeróżnych miejscach, na przykład w zlewie, wannie czy też pod prysznicem. Najczęściej w takich momentach wzywamy hydraulika, jednak możemy sobie z tym problemem poradzić także całkowicie samodzielnie. Wystarczy poznać kilka tajników, by zaoszczędzić kilka złotych i wykonać pracę samemu.

     Na początku warto jednak ustalić co jest przyczyną zapchania się naszej rury. Jeśli będziemy znali źródło problemy, będziemy w stanie szybko je usunąć, a przede wszystkim zapobiec tego typu sytuacjom na przyszłość. Odpływy mogą być niedrożne głównie z powodu rożnych przedmiotów czy też substancji, które w nim zalegają, a przez to całkowicie uniemożliwiają płynny i dobry przepływ wody lub też ścieków kanalizacyjnych.

     Do powszechnych resztek zalegających w odpływach należą oczywiście odpadki z naszego jedzenia. Mowa tu o fusach z kawy czy herbaty, skórkach z ziemniaków, tłuszczach z patelni czy też olejach. W odpływach lądują także często różnego rodzaju opakowania, jak woreczki czy folie spożywcze. Mogą znajdować się w nich także materiału, które na co dzień używane są do budowy, jak na przykład woda i piasek, zaprawa murarska czy też klej. W toalecie ląduje mnóstwo rzeczy, które mają swoje miejsce w śmietniku. Mowa tu przede wszystkim o opatrunkach, takich jak bandaże, podpaski, tampony czy też kawałki szmatek. Poza tym bardzo często w odpływach lądują włosy, które w dużych ilościach doprowadzają do zapychania się rury. Warto więc na początku całkowicie wyeliminować te przedmioty, które sprawiają, że nasze odpływy są całkowicie zapchane.

     Bardzo ważne jest to, by dostrzec pierwsze objawy zapchania się rury kanalizacyjnej. Przede wszystkim sygnały ostrzegawcze stanowi takie zjawiska jak wolniej spływająca woda. To jest główny sygnał, które sugeruje nam, że należy zająć się oczyszczeniem odpływu .

Poza tym, dosyć charakterystyczne w takich przypadkach jest to, że w odpływie pojawiają się pęcherzyki z powietrza, a my słyszymy wyraźnie bulgotanie wewnątrz rury. Oznacza to, że woda nie płynie w takim tempie, jak powinna.

Kolejny sygnał ostrzegawczy stanowi wybijanie wody w innym odpływie, co także stanowi zagrożenie zapchania się rury.

     Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można doprowadzić do udrożnienia się rur. Przede wszystkim przed nami powstaje wybór między środkami chemicznymi, przepychaczką oraz specjalną spiralą, dzięki której przeczyścimy nasze rury.

     Jeśli chodzi o środki chemiczne, to mowa tu przede wszystkim o tych, które mają działania dezynfekujące oraz udrożniające. Znajdziemy je w każdym sklepie z chemią gospodarczą oraz w supermarketach. Do najpopularniejszych produktów należy Kret czy też Super Nurek. Cena tych środków nie jest zbyt duża i waha się od kilku do kilkunastu złotych. Te środki sprawdzą się przede wszystkim do takiego zapchania, które jest częściowe, a nie całkowite. Jeśli więc słyszymy, że woda przepływa, jednak z pewnym oporem, to takie środki powinny być wystarczające do udrożnienia rury.

     Jeśli mamy do czynienia z dużych zapchaniem lub też całkowitą niedrożnością, to takie środki mogą być zbyt słabe i nie zadziałać na nasze przedmioty. Postarajmy się więc zlokalizować miejsce takiego zatoru i sprawdzić, jak duży on jest. Jeżeli to nie pomoże, to z pewnością powinniśmy chwycić za przepychaczkę. Jest to jedno z najbardziej popularnych urządzeń, dzięki któremu można odetkać zapchane rury kanalizacyjne. Jego budowa jest niezwykle prosta, ponieważ składa się z drewnianej bądź plastikowej rączki oraz gumowego kielicha. Działanie jest także nieskomplikowane, ponieważ należy przyłożyć urządzenie do zapchanego otworu, docisnąć do oporu, a następnie odciągnąć. Jeśli jest taka potrzeba, to należy tę czynności powtórzyć kilkukrotnie, aż to uzyskania pełnej drożności rury.

     Ostatnim sposobem na udrożnienie rur kanalizacyjnych jest tak zwana spirala. Jest to zwinięty drut wykonany ze stali, który na jedynym końcu ma specjalną korbę, natomiast drugi koniec jest zakończony specjalną, ostrą końcówką. Spirale musimy wprowadzić do zatkanej rury, a następnie energicznie kręcić, jednocześnie wpychając spiralę coraz głębiej. Pozwala to na całkowite odetchnie rury i jej udrożnienie. W niektórych punktach handlowych dostępne są także spirale elektryczne. Jednakże tego typu urządzania są używane bardzo sporadycznie, dlatego nie warto inwestować w elektryczne urządzenie, a wziąć jedynie ręczną spiralę, która jest napędzana siłą ludzkich mięśni.