Uprawa malin. Jak uprawiać maliny. Na co zwracać uwagę?

Udostępnij na:

     Maliny to nie tylko pyszne owoce, których jedzenie jest prawdziwa przyjemnością, ich spożywanie ma właściwości lecznicze. Posiadają właściwości antybakteryjne, antywirusowe. Ich uprawa wymaga jednak dużej wiedzy i dyscypliny.

Odchwaszczanie malin

     Ważnym zajęciem podczas pielęgnowania malin jest odchwaszczenie roślin. Warto zatem przed posadzeniem sprawić, aby były zachowane szerokie przejścia między rzędami malin. Umożliwi to nie tylko łatwe usuwanie chwastów rękami, ale też mechaniczne odchwaszczanie. Innym sposobem na odchwaszczenie są herbicydy. Dzięki zastosowaniu tej metody jest możliwy rozrost korzeni przy powierzchni, czyli tam gdzie gleba jest najżyźniejsza. Po posadzeniu roślin, gdy trwa ich rozrost oraz proces adaptacji do nowych warunków należy pamiętać o zmniejszonych dawkach herbicydów, może wykorzystać np. Gesatop.

Maliny na pędach dwuletnich

     Maliny, które rodzą owoce na pędach dwuletnich powinno się sadzić przy rusztowaniu. Taka konstrukcja składa się z dwóch pali, które mają wysokość około 160 cm nad ziemią, które znajdują się w odległości co 5 m wzdłuż rzędu. Pomiędzy pałkami należy rozłożyć druty. Pierwszy drut powinien znajdować się około 90 cm nad ziemią, drugi około 160 cm. Kiedy latem zbieramy owoce pozostają stare pędy, które należy usunąć. Należy zostawić na krzaku malin do 15 pędów młodych, stare pędy wyrzuca się, aby umożliwić rozrost młodym pędom. Do rozciągniętych prętów przywiązujemy młode pędy. Ważne , aby racjonalnie zaplanować rozrost malin. Zbyt duża ilość pędów spowoduje, że owoce nie będą obfite, a pędy mocne. Oblicza się, że na jednym metrze malin powinno znajdować się około 12 -13 pędów. Jeżeli zauważymy silny rozrost to trzeba usuwać też młode pędy, tak aby ich liczba była stała.

Maliny na pędach jednorocznych

     Maliny, które rodzą owoce na pędach jednorocznych, potrzebują żyznych gleb i umiarkowanie wilgotnych, nie będą dobrze rosły na glebach podmokłych.

Sadząc maliny trzeba tworzyć wały czyli redliny, które osiągają wysokość około 30 cm, dzięki czemu uniknie się procesu zatapiania korzenia, co sprawia, że zmniejsza się występowanie chorób korzennych. Maliny należy posadzić jesienią w połowie października, najlepiej po przymrozkach, maliny sadzi się też na wiosnę. Aby zapewnić roślinom dobry wzrost trzeba zachować odległości między malinami, które nie powinny przekroczyć 0, 6 m, na działce około 1,5m – 2 m. Sadzonki, które znajdują się w doniczkach są sadzone przez cały rok. Ważną zasadą podczas sadzenia jest pilnowanie, aby rośliny nie były sadzone za głęboko. Najważniejszą zasadą jest systematyczne przycinanie pędów, należy to robić przy korzeniu. Po zebraniu owoców jesienią, w drugiej połowie października powinno się usunąć wszystkie pędy, na których wcześniej pojawiły się owoce. Zanim posadzimy rośliny trzeba użyźnić glebę wprowadzając nawozy fosforowe czy potasowe. W okresie przedwiosennym konieczne jest zastosowanie nawozów azotowych.

     Prowadzenie plantacji malin w jednym miejscu wynosi około 10 lat, jednak trzeba pamiętać o nawożeniu corocznym, ponieważ ma to znaczący wpływ na plony.