Żywe kamienie doniczkowe, Kamyk, Litops – Lithops. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Udostępnij na:

     Żywe kamienie doniczkowe jest to roślina, która należy do rodziny przypołudnikowatych. Można ją spotkać w Ameryce Południowej na terenach piaszczystych i suchych. Roślina jest także znana jako lithops. Nazwa tej rośliny doniczkowej jest związana z tym, że łudząco przypomina ona wyglądem kamienie. Ze względu na ich podobieństwo do otoczenia trudno je rozpoznać. Występuje kilkadziesiąt odmian żywych kamieni doniczkowych, które różnią się między sobą odmienną fakturą. Lithops należą do sukulentów, zatem posiadają umiejętność magazynowania wody w tkankach. Charakterystyczną cechą żywych kamieni doniczkowych są grube liście, które zrastają się ze sobą. Mają mięsistą strukturę. Wierzchołki liści posiadają półokrągły kształt i są częściowo, a czasem nawet całkowicie przezroczyste. W czasie lata i jesieni następuje okres kwitnienia. Wówczas tak zwany kamyk otwiera się, a odkrywając promieniste kwiaty. Kwiaty żywych kamieni doniczkowych są promieniste i posiadają spłaszczone szypułki. Przyjmują barwę od białej po żółtą. Z reguły ukazuje się tylko jeden kwiat. Białe kwiaty są charakterystyczne dla Lithops Bella, Lithops Salicola i Lithops Marmorata, zaś kwiaty barwy żółtej występują u odmian takich jak Lithops Aucampiae, Lithops Bromfieldii, Lithops Helmutti oraz Lithops Lesliei.

Uprawa

     Żywe kamienie doniczkowe uchodzą za rośliny łatwe w uprawie. Należy im jednak zapewnić warunki, które są bardzo podobne do naturalnych warunków środowiska w jakich bytują. Bardzo ważne jest dobrze przepuszczalne podłoże. Ziemia powinna zawierać domieszkę piasku i żwiru. Nie powinna być zbyt bogata w składniki odżywcze. Ponadto trzeba zapewnić roślinie stanowisko słoneczne nie osłonięte. W okresie letnim należy zapewnić roślinie temperaturę wynoszącą mniej więcej 18 ºC – 20 ºC. Kiedy roślina jest w stanie spoczynku powinno się zapewnić jej temperaturę otoczenia wynoszącą około 10 ºC – 15 ºC. Rozmnażanie żywych kamieni doniczkowych następuje poprzez nasiona, niemniej jednak także poprzez ukorzenienie sadzonek. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się tę drugą metodę, ponieważ rośliny z nasion zakwitają dopiero po okresie około trzech lat.

Pielęgnacja

     Zazwyczaj problemy z żywymi kamieniami doniczkowymi są związane z nadmierną wilgotnością. Prowadzi ona do pękania i gnicia części rośliny, a ponadto sprawia, że żywe kamienie doniczkowe są bardziej podatne na występowanie chorób i szkodników. Częstym błędem w pielęgnacji żywych kamieni doniczkowych jest dostarczanie roślinie zbyt małych ilości światła w okresie zimowego spoczynku. Lithops wymagają bowiem dobrze oświetlonego stanowiska zarówno w okresie wegetacji, jak i spoczynku.

Podlewanie

     Podlewanie powinno być bardzo oszczędne i umiarkowane. Należy dozować roślinie niewielkie ilości wody w okresie intensywnego wzrostu, a zatem w czasie letnim. Od początku jesieni należy zaprzestać nawadniania podłoża. Podlewanie powinno się wznowić w momencie pojawienia się pierwszej pary nowo wyrosłych liści. Z reguły pojawiają się one dopiero w maju.